Niektóre rozwiązania są podyktowane lokalnymi warunkami, prawie wszystkie wagony na wschodzie mają własny piec grzewczy i ma to sens gdyż niemożliwe jest zasilenie przykładowo 18 wagonów w składzie przez lokomotywę spalinową, a takie składy można tam spotkać bez problemu. Do tego przez długi czas nie było silnika który był w stanie osiągnąć obroty niezbędne dla wymagań ogrzewania elektrycznego o napięciu liczonym w kV, 750 obr/min silnika 14D40 z Gagara to za mało, dlatego wagony w zestawach ДДБ1 mają instalację dopasowaną do niskiego napięcia 400V jakie jest tutaj maksimum. Dopiero w eksportowanych do NRD Ludmiłach wyposażonych w silnik 5D49 (o maksymalnych obrotach 1000 obr/min) zastosowano zespół prądotwórczy z dodatkową prądnicą grzewczą wytwarzającą sześciofazowy prąd. Podobne rozwiązanie z dziewięciofazową prądnicą grzewczą jest zastosowane w naszych SU46 i SU45, w tych pierwszych fabrycznie, a w tych drugich w wyniku przeróbki (oryginalnie było ogrzewanie parowe i wtedy te lokomotywy miały oznaczenie SP45).
Oczywiście są dość istotne różnice pod tym względem, że w SU45 i SU46 wytwarzany prąd jest prostowany do 3kV DC, a w Ludmiłach jest przekształcany przez przekształtnik tyrystorowy w jednofazowy prąd o napięciu 1kV i częstotliwości 22Hz. System ogrzewania w Ludmiłach jest problematyczny gdy zasila on wagony zawierające bardziej skomplikowaną instalację niż najprostszą grzewczą. Jest to efekt częstotliwości 22Hz gdy standardem niemieckim jest 16,7Hz i efekt tego, że generowany jest trapez, a nie sinusoida. Do tego Ludmiły wjeżdżające do Polski mają zakaz używania ogrzewania u nas ze względu na generowanie zakłóceń SRK.
Co do zwyczajów brytyjskich to faktem jest, że w swojej historii mieli wiele dziwactw które nawet jeśli dawno temu występowały w Europie kontynentalnej to szybko zostały zapomniane, gdy w Wielkiej Brytanii nadal kultywowane. Jednym z przykładów jest otwieranie drzwi w starszych wagonach. Te drzwi nie mają klamki wewnątrz, żeby je otworzyć to trzeba opuścić okno w drzwiach, wychylić się i dosięgnąć klamki zewnętrznej. Obrazowy przykład:
https://lukehalliwell.wordpress.com/201 ... sh-trains/Innym przykładem jest to, że pewne odcinki sieci zasilane są z trzeciej szyny.
W Europie system hamulcowy jest dobrze przemyślany, obszerne wytłumaczenie można znaleźć tutaj:
http://transportszynowy.pl/kolhamulcepenumatyczne.phpWarto tu zwrócić uwagę, że wagony piętrowe Bipa (obecnie Bhp) wyróżniają się na tle innych nadal eksploatowanych wagonów pasażerskich posiadaniem hamulca wyczerpywalnego, można to poznać po tym, że mają jedynie czerwone końcówki przewodów pneumatycznych. O ile to jest standard w wagonach towarowych to w przypadku wagonów pasażerskich zasadniczo tylko w zabytkach można spotkać hamulec wyczerpywalny, Bipy są wyjątkiem, choć z drugiej strony ta konstrukcja ma archaiczne korzenie, poza hamulcem dowodzi tego konstrukcja wózków, prądnica napędzana pasowo itd.... Wagony pasażerskie z hamulcem niewyczerpywalnym mają zarówno przewód główny oznaczony czerwonymi końcówkami i pomocniczy oznaczony żółtymi.
Oczywiście w międzyczasie wymyślono dodatkowe usprawnienia, jak choćby hamulec elektropneumatyczny w którym dodatkowo są przesyłane sygnały hamowania i luzowania w postaci elektrycznej.
http://transportszynowy.pl/kolhamulceelektropn.phpW hamulcu elektropneumatycznym automatycznym usprawnienie polega na tym, że regulacja ciśnienia w przewodzie głównym jest wielopunktowa, a nie tylko na lokomotywie jak w zwykłym pneumatycznym dzięki czemu nie ma opóźnienia w hamowaniu lub luzowaniu. Hamulec elektropneumatyczny bezpośredni zastosowany choćby w EN57 jest trochę inną bajką, tutaj elektrozawory sterują hamowaniem bezpośrednio, bez zmiany ciśnienia w przewodzie głównym. Oczywiście hamulcem w EN57 można sterować tradycyjnie, ma to znaczenie choćby przy przeciąganiu lokomotywą spalinową. Odnośnie właśnie przeciągania, ze względu na różnicę w sprzęgach stosuje się w tym celu półsprzęgi. Przy zastosowaniu półsprzęgu prędkość maksymalna pociągu jest ograniczona do 60km/h




W obecnie modernizowanych EN57 jest wymóg montażu podczas modernizacji skrzyni w której półsprzęg może być schowany więc te jednostki zawsze mają w posiadaniu taki sprzęg.
W Polsce faktycznie można spotkać 3 rodzaje sprzęgów, śrubowe, samoczynne Scharfenberga i samoczynne SA-3. O ile w pociągach pasażerskich przyjeżdżających ze wschodu wymienia się sprzęg SA-3 na śrubowy to mimo tego da się w Polsce spotkać na normalnym torze wagony ze sprzęgiem SA-3. Jako przykład można wymienić zespół odśnieżny PSE, wagony samowyładowcze 904V i pojedyncze przypadki pociągów z wagonami towarowymi ze wschodu w których wymieniono wózki, lecz sprzęgi zostawiono ze względu na brak możliwości ich zmiany. Oczywiście osobnym tematem jest linia LHS.
Ze sprzęgami samoczynnymi Scharfenberga należy też pamiętać o istotnym szczególe wysokości sprzęgu. Nowe pojazdy mają go na wysokości 1040mm. W EN57 zaś sprzęg jest na wysokości 950mm. Z tego powodu nie da się w sytuacji awaryjnej przepchnąć EN57 przez nowy pojazd ze względu na brak możliwości połączenia.
W Europie są jeszcze inne rodzaje sprzęgów samoczynnych, przykładowo BSI. Warto tu wspomnieć, że Holendrzy w zestawach DD-AR zastosowali ciekawy patent. Otóż są obecne zderzaki i hak do podłączenia innego pojazdu ze sprzęgiem śrubowym, a pod nimi znajduje się nietypowo nisko sprzęg BSI żeby móc łączyć z tożsamymi zestawami DD-AR.

Z:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... peling.JPGZestawy DD-AR są też nietypowe pod tym względem, że głowice napędowe posiadają 3 wózki, 2 skrajne i środkowy mogący się wychylać na boki. O ile jest na świecie trochę lokomotyw z takim układem, w tym nasza niedoszła ET24 miała taki mieć, to ta głowica jest nietypowa ze względu na posiadanie przestrzeni pasażerskiej przy jednoczesnym posiadaniu takiego układu wózków. Do tego ta przestrzeń jest umieszczona wyżej niż w zwyczajnych wagonach, lecz niżej niż górny pokład w wagonach piętrowych, jak choćby tych co stanowią resztę zestawu DD-AR.
O sprzęgach po angielsku więcej można poczytać tutaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Railway_couplinghttps://en.wikipedia.org/wiki/Dual_coupling