
Górny pokład:

Człon D, widać pulsujące pasy często widoczne przy zasilaniu wysokoczęstotliwościowym:




MRP200 napisał(a):Można jak najbardziej. W czasach kryzysu w prasie elektronicznej było sporo różnego rodzaju patentów, na przedłużenie żywotności świetlówek, a wszystkie opierały się na zasilaniu świetlówek prądem jednokierunkowym poprze mostek prostowniczy zazwyczaj połączony z układem powielacza, który zapewniał zapłon świetlówki. Zresztą kilku kolegów z forum namiętnie lubi się w ten sposób oświetlać, wykorzystując zużyte rury.
Lampka napisał(a):Ta przetwornica jest zbudowana na jednym tranzystorze, więc świetlówka w niej pracuje na prądzie jednokierunkowym o przebiegu prostokątnym. A zatem w podobny sposób jak w układach z prostownikiem lub w latarkach - wkręcisz zużytą świetlówkę, ustawiając sprawną elektrodę jako katodę, to jeszcze trochę poświeci, aż padnie ta elektroda. To wyjaśnia, dlaczego tak czesto świetlówki w tych oprawach świecą "do połowy" i mimo faktu, że jedna końcówka potrafi być totalnie czarna, rura świeci jeszcze w normalny i stabilny sposób.
Wydaje mi się, że te rury T12 jeszcze by odpaliły w normalnym układzie, na końcówkach nie ma żadnych zaciemnień, tylko musiałby to być układ z zapłonem na ciepło
trojmiejski napisał(a):Zasilanie jest jednopołówkowe, lecz podobnie jak w kolejowych układach jest to zasilanie wysokoczęstotliwościowe, nie jest widoczne tętnienie światła.
Powrót do Oświetlenie w motoryzacji
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości