Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 23:31

Oddają najmniej ze wszystkich znanych źródeł światła...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 12 stycznia 2018, 23:45

Tak, oczywiście ale chodzi o to że w przypadku diod trzeba odprowadzać je od zewnątrz :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 23:50

W przypadku każdego źródła światłą trzeba odprowadzać je od zewnątrz :>
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 12 stycznia 2018, 23:53

Wiesz że chodzi mi o radiatory, czy nawet ogniwa Peltiera :D
Właśnie, próbowaliście może chłodzić moduły tymi ogniwami ? (Zdaje sobie sprawę że oddają wiele więcej ciepła niż sama LED ale ciekawią mnie efekty)[To że wymagają radiatora również]
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MRP200 » 13 stycznia 2018, 00:48

MercuryFenix napisał(a):Wiesz że chodzi mi o radiatory, czy nawet ogniwa Peltiera :D
Właśnie, próbowaliście może chłodzić moduły tymi ogniwami ? (Zdaje sobie sprawę że oddają wiele więcej ciepła niż sama LED ale ciekawią mnie efekty)[To że wymagają radiatora również]

Chłodzenie ogniwami Peltiera wymaga doprowadzenia prawie dwukrotnie więcej mocy, której odprowadzamy. Sam moduł już wymaga zasilania, a strona "gorąca" modułu wymaga porządnego chłodzenia. W efekcie wytwarzamy dwa razy tyle mocy, co musimy schłodzić. I grzejemy tym pomieszczenie.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie chłodzenia cieczą. Są już dostępne moduły do zbudowania takiej "chłodnicy". Ciecz chłodząca jest nośnikiem ciepła z racji dużego ciepła właściwego. I to jest ta zaleta, że źródło ciepła jest w pomieszczeniu (w który się znajdujemy), ale odbiornik ciepła, czyli chłodnica znajduje się już za ścianą (n zewnątrz). Ten sposób chłodzenia jest zresztą powszechnie wykorzystywany do chłodzenia super-komputerów, a woda chłodząca wcale nie jest zimna, wręcz przeciwnie, ma temperaturę około 40 st.C. Taka temperatura chłodziwa eliminuje problem kondensacji wilgoci.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 13 stycznia 2018, 10:09

Ogniwo Peltiera nie ma sensu tutaj, jak MRP200 napisał, o wiele prościej będzie zastosować chłodzenie wodne. Zestaw kosztuje trzy stówy i jest to kompletne rozwiązanie. Przy większej mocy diodek ma to wielki sens, bo w małej obudowie można obsadzić diody o mocy kilkuset W. Bardzo poważnie rozważałem chłodzenie wodą, ale z racji na serwisowanie chyba prościej będzie wstawić duży radiator i równie duży (niewysilony) wentylator.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 13 stycznia 2018, 10:24

Rzeczywiście, nie pomyślałem o chłodzeniu wodnym, a co gdyby zrobić konstrukcję podobną do tej od lodówek ? Nie byłoby to wydajniejsze ?
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez slaweklampy » 13 stycznia 2018, 12:19

Chłodzenie wodne by miało sens np: w projektorze multimedialnym.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 13 stycznia 2018, 13:34

Ja myślę, że trochę przesadzamy. Do żadnej domowej lampki nie potrzeba ani chłodzenia peltierem ani tym bardziej wodnego. To wszystko podnosi tylko komplikację całego rozwiązania, a na prawdę nie jest potrzebne. Diody świetnie sobie radzą pracując w temperaturze 60-70 stopni. Stosunkowo tanie i małe układy chłodzenia od komputerowych procesorów są w stanie odebrać nawet ponad 200W z działającym wentylatorem zapewniając taką właśnie temperaturę. Jak szukamy rozwiązań pasywnych, to te same radiatory od procesorów radzą sobie z mocami rzędu 60W. Na prawdę więcej nie potrzeba. Przy 60W mamy dużo więcej, znacznie lepszego światła niż jest w stanie dać 70W MH. Kto z was ma mocniejsze regularnie używane źródło światła w domu? :) Ja mam, Marcin ma. Ktoś jeszcze? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez slaweklampy » 13 stycznia 2018, 14:13

Oczywiście, gdyby zastosować diody o jeszcze mniejszej rezystancji cieplnej, które są niestery droższe to można sobie pozwolić na większą temperaturę radiatora. :D
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości