Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Postprzez Farel03 » 6 grudnia 2019, 22:17

A próbowałeś może kombinować z elektroniką z innego, ale nie strobującego LEDa ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 6 grudnia 2019, 22:41

Ja bym tam po prostu zastosował inny zasilacz - zbadać układ połączeń diod (czy są w szeregu, czy równolegle łączone) i dobrać zasilacz. Naprościej zastosować zwykły układ RC - wtedy pojemnością kondensatora i rezystancją można sterować prądem diod, a elektrolit powinien wystarczyć o mniejszej pojemności (ja bym celował w 47uF lub coś koło tego).
Można też pomyśleć oczywiście nad jakimś bardziej złożonym układem z przetwornicą.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez Beton » 10 grudnia 2019, 01:15

Chyba najszybciej będzie rozebrać innego LEDa i spróbować przeszczepić zasilacz. Nic, będę się bawił... Ikea powinna się wstydzić - nie muszę świecić neonówką, kiedy chodzi gramofon żeby sprawdzić, czy obroty są stabilne, wystarczy, że odpalę lampkę nocną... Nawet przypadkowy chinol z szuflady nie ma takiego efektu. Co oni tam wsadzili? :? Tak dobre Ra, a tak fatalny stroboskop...
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Lampy LED

Postprzez slaweklampy » 14 grudnia 2019, 10:38

Obecnie niemal wszystkie aktualnie produkowane źródła światła z diodami LED zasilane z sieci można zasilić prądem stałym, wiem bo sprawdziłem.

Takie tam świeczki, są to kolby kukurydziane z bańką, nie ma na nich żadnych oznaczeń.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Lampy LED

Postprzez Beton » 19 grudnia 2019, 15:29

Przerzuciłem diody z ledlare Ikea do elektroniki tego philips - stroboskopu brak, a jakość światła zachowana. Zobaczymy, jak długo pociągną na gorszym chłodzeniu...

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Lampy LED

Postprzez Gismot » 19 grudnia 2019, 15:59

Beton napisał(a): Zobaczymy, jak długo pociągną na gorszym chłodzeniu...

Jaką temperaturę osiągnął radiator?

Ewentualnie można obniżyć prąd.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Lampy LED

Postprzez Beton » 20 grudnia 2019, 23:22

Mniej się grzeje, niż led Ikei, stąd domyślam się, że odprowadzanie ciepła jest gorsze. Radiator nieco pokiereszowałem przy demontażu.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 29 grudnia 2019, 02:25

slaweklampy napisał(a):Obecnie niemal wszystkie aktualnie produkowane źródła światła z diodami LED zasilane z sieci można zasilić prądem stałym, wiem bo sprawdziłem.

Takie tam świeczki, są to kolby kukurydziane z bańką, nie ma na nich żadnych oznaczeń.


Ale wygrzebaleś zabytki :) Jedne z wczesnych ledówek, pewnie jeszcze na diodach przewlekanych z soczewką. Pamiętam jak w 2011 roku kupiłem z ciekawości (do testów / kolekcji) 3 takie podobne ledówki, ale z przezroczystą bańką - marki Polux. Na razie sa sprawne, ale tylko dlatego, że leżą schowane i odświeciły może z 1000h. Z tym że w tych moich pod kloszem było zupełnie pusto, a wszystkie diody znajdowały się na dole.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez slaweklampy » 12 stycznia 2020, 09:39

Ostatnio wpadła mi w ręce uszkodzona więc ją naprawiłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Lampy LED

Postprzez galad » 6 września 2020, 11:13

Kolejny nabytek prosto z Aliexpress Lampki Led GU4 na 12V ACC, za 3,87 szt. W Polsce trudno kupić te lampki od ręki, kupiłem je dopiero w Leroy Merlin za ponad 10zł szt i to w barwie 5000K, bo innych nie było, fakt ta z Leroy świeci jaśniej, ale jest też całkiem innej budowy. Wracając to Chińskich lampek, za tę cenę są ok, barwa ok, CRI też, brak efektu stroboskopowego, działają zarówno przy prądzie stałym i przemiennym. Nie wiem jak z trwałością, bo są pozbawione radiatora, a jedyne co odprowadza ciepło to płytka pcb na której są umieszczone diody.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości