Latarnie gazowe

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez KaszeL » 29 sierpnia 2007, 22:24

U mnie znajomi się już przyzwyczaili :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez cieszyn » 30 sierpnia 2007, 20:58

Jak już mówiłem, potrzebny jest ktoś z Wrocka, kto by się pofatygował, poobserwował, pofocił z bliska w kilku ujęciach.
Jakoś nie widać nikogo takiego, jak kiedyś tam pojadę, to zajmę się tym dość dokładnie


- ja tu piję do kolegi OURW

Spacerek w niedzielę na Ostrów Tumski to sama przyjemność, a i kolegom z Forum można by coś sfocić i pokazać 8-)
Myślę o zdjęciach z bliska tych gazówek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez CDM » 13 września 2007, 22:25

To fotki z Wrocławia. Niestety na tych fotkach zbyt wielu szczegółów nie widać Obrazek
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez cieszyn » 14 września 2007, 09:53

przez CDM 13 września 2007, 23:25

To fotki z Wrocławia


NO SUPER CDM!!! To się OURW zdziwi, a ja już powoli nie wierzę, że OURW kiedyś ruszy się na Ostrów Tumski , żeby zrobić z bardzo bliska te latarnie gazowe ;) ;) ;) (wcale go do tego nie zmuszam :D )

Dostrzegłem na zdjęciu latarni (ale naprawdę nie jestem tego pewien ) ten mechanizm zał-wył, o którym tu już kiedyś pisałem, wrysowałem go obok na tym zdjęciu.

im000482bl9.jpg
im000482bl9.jpg (20.32 KiB) Przeglądane 3461 razy


Żeby sie przekonać jak załącza się te latarnie (przekręcanie zaworu czy ta dźwignia Góra-Dół) potrzebne będą bardziej dokładne zdjęcia, z bliska, z kilku różnych kierunków. Czy Ty, CDM, możesz cyknąć to w taki sposób??? :?

Wydaje mi się, że ta dźwignia Góra-Dół to właściwa odpowiedź, w końcu sam dokładnie pamiętam, jak za pomocą zamkniętego parasola trzymanego na odwrót udało mi się kiedyś zapalić i zgasić taką latarnie we Wrocławiu :!:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez CDM » 14 września 2007, 22:15

:arrow: cieszynMoże być kłopot, bo nie wiem kiedy będę znów we Wrocławiu..
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez KaszeL » 15 września 2007, 13:19

Cieszyn, czy ten mechanizm nie powinien znajdować się wewnątrz klosza latarni? Ja zawsze myślałem, że tak jest.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez cieszyn » 17 września 2007, 07:59

przez KaszeL 15 września 2007, 14:19

Cieszyn, czy ten mechanizm nie powinien znajdować się wewnątrz klosza latarni? Ja zawsze myślałem, że tak jest.


Jasności mi brak :idea: :idea: :idea: :!:
To zależy, co rozumiemy pod pojęciem Mechanizm. Może być tak, że zawór główny jest wewnątrz latarni, zaś uchwyt czy też dźwignia, o której piszę, jest umieszczony poza kloszem, żeby było łatwo nim manipulować - no i poprzez tą dźwignię odbywa się uruchamianie tegoż zaworu. Gdyby ta dźwignia była wewnątrz, to byłby problem z jej uruchomieniem, mogło by też się tak zdarzyć, że w trakcie manipulacji doszło by do uszkodzenia klosza.

Strasznie mi żal, że nie mam okazji być we Wrocławiu. Już bym tam od razu poleciał na Ostrów Tumski i sfocił te mechanizmy gaszenia i zapalania latarni gazowych!
Coś czuję, że przyszedł czas, żeby zmobilizować rodzinkę i ich aparaty foto we Wrocławiu. Nie wiem, jak na to zareagują, ale spróbować - nie grzech :lol:
Miał rację NEON - kolegę OURW ciężko namówić na wykonanie ruchu po mieście w celu sfocenia czegoś dla nas - forumowiczów ;) ;) ,
a może się mylę :P :P :P
Nie chcę "dobijać" naszego kolegi, ale gdyby się zaktywizował w tej kwestii, bylibyśmy mu wdzięczni - i już! :mrgreen:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez Paweł » 16 listopada 2007, 00:17

Najstarsze latarnie znów świecą na Nowym Mieście

Ich słupy i przeszklone oprawy pamiętają czasy Bolesława Prusa, ale sterowany elektroniką mechanizm to już dzieło na miarę XXI wieku. Dwie gazowe latarnie sprzed kościoła Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście zaświeciły w czwartek po renowacji.
Od co najmniej 120 lat stoją przed neogotyckim posągiem Madonny z Dzieciątkiem. Widać je na ilustracji Józefa Pankiewicza z 1888 r. Wyglądają identycznie jak latarnie, które w 1856 r. stawiało na ulicach Warszawy Towarzystwo Kontynentalne z Dessau. Wczoraj ich odrestaurowane oprawy też montowali niemieccy fachowcy.

- Ustaliłem, że to najstarsze działające tego typu latarnie w stolicy - mówi Jarosław Zieliński, varsavianista, autor wydanej właśnie książki "Latarnie warszawskie. Historia i technika". - Kiedyś często występowały parami: przed pałacem Kronenberga przy pl. Małachowskiego, kamienicą Granzowa przy Królewskiej, pałacem Rawicza przy Kredytowej czy katedrą św. Jana. Przed kościołem Najświętszej Maryi Panny zachowała się ostatnia taka para z XIX wieku.

Obie latarnie od dawna były zepsute. Jeszcze w latach 80. na pewien czas uruchomiła je w prezencie gazownia (do dziś gaz dopływa tu za darmo). Przestały świecić ok. 2000 r.

- Mieliśmy zamiar je naprawić, ale opatrzność zesłała nam specjalistyczną firmę - mówi ks. Mirosław Nowak, archidiecezjalny konserwator zabytków.

W zeszłym roku stare latarnie zauważył inż. Radosław Jaskólski z firmy Cofund. Reprezentuje ona w Polsce niemieckie przedsiębiorstwo BS+S obsługujące 45 tys. latarni gazowych w Berlinie. - Jesteśmy fanami tego typu oświetlenia. Zaproponowaliśmy księżom pomoc - mówi Radosław Jaskólski.

Firma naprawiła latarnie na własny koszt (ok. 6-8 tys. zł). Wymieniła zniszczone elementy opraw i zainstalowała elektroniczne urządzenia, które po zmierzchu automatycznie dają iskrę zapalającą lampy. Każda z nich ma cztery palniki. By wzmocnić światło, przy palnikach umieszczono emaliowane odbłyśniki. Zgodnie z zaleceniem konserwatora obudowy pomalowano czarną matową farbą. (...)


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
Załączniki
z4677202X.jpg
z4677202X.jpg (48.22 KiB) Przeglądane 3317 razy
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez KaszeL » 16 listopada 2007, 08:16

Świetna sprawa z tymi latarniami.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Niezwykłe latarnie z niezwykłym źródłem światła

Postprzez neon44 » 16 listopada 2007, 11:58

Latarnie gazowe mają klimat :D :D :D
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości