Ciekawe czasy przed nami. Od wielu lat widzimy pierwszy etap modernizacji oświetlenia polegającą na zastępowaniu oświetlenia rtęciowego na sodowe. Oprawy z wysokoprężnymi lampami sodowymi stanowią już ponad 80% udziału w oświetleniu ulicznym w kraju. W niektórych miastach zaczął się też drugi etap modernizacji oświetlenia - wymiana istniejących opraw sodowych z lat 80 i 90-tych na nowocześniejsze wraz ze zmniejszeniem mocy (np. WLS 400W przy głównych drogach zastępowane są głównie lampami o mocy 150 i 250W) Oświetlenie sodowe ma lepszą skuteczność świetlna ale gorsze oddawanie barw. I tu się powoli małymi krokami zaczynają się zmieniać nasze pomarańczowe miasta. Dzięki wysokoprężnym lampom metalohalogenkowym na nasze ulice (i np. parki) powraca białe światło o ciepłych i chłodnych odcieniach a więc następuje poprawa jego jakości


Metalohalogenki wkraczają już nawet do mniejszych miast.
Przedstawiam informację prasową miasta Legionowo koło Warszawy:
Rondo na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej, Artura Grottgera, Jasnogórskiej i Jana Matejki zyskało nowoczesne oświetlenie.
Pierwszy raz na terenie Legionowa w oświetleniu ulicznym zastosowano nowoczesne źródła światła o białej barwie. Na jedenastometrowym maszcie zainstalowano pięć opraw typu ONYX 2 wyposażonych w nowoczesne lampy metalohalogenkowe Master City White CDO. Lampy te stworzono w celu zwiększenia energooszczędności oświetlenia miejskiego oraz poprawienia jakości światła. W porównaniu z wcześniej oferowanymi lampami metalohalogenkowymi, stosowanymi do oświetlenia miejskiego, nowe lampy charakteryzują się większą niezawodnością (ok. trzy lata bezawaryjnej pracy), a także lepszym wskaźnikiem oddawania barw, uzyskanym przez emisję światła o cieplejszej barwie. Biała barwa światła jest bardziej przyjazna dla oka ludzkiego i pozwala wyeksponować piękno zieleni znajdującej się na wyspie środkowej ronda. Dzięki nowemu oświetleniu rondo zyskało znacznie na bezpieczeństwie oraz estetyce.
