Myślę, że andrzejlistek miał na myśli każdy telewizor LCD. Natomiast jeśli chodzi o standardy, to trochę pomieszałeś i uprościłeś.
Złącze VGA często nazywane błędnie D-sub służy do przesyłania analogowego sygnału RGBVH. Nazwa D-sub to skrótowa nazwa rodzaju gniazdek, które jest używane do tego typu połączeń. Gniazdko to w fachowej nomenklaturze oznaczone jest mianem DE-15 i oczywiście należy do rodziny gniazd D-sub czy w zasadzie D-subminiature.
DVI to skrót od Digital Visual Interface, a więc interfejsu z nazwy cyfrowego a tak na prawdę występującego w czterech odmianach, z czego tylko jedno jest tylko cyfrowe. Rozróżniamy złącza DVI-I (od Integrated) czyli takie, które mogą przesyłać sygnał zarówno analogowy jak i cyfrowy. Złącza DVI-A (od Analog) które może przesyłać tylko sygnał analogowy oraz DVI-D (od Digital) które może przesyłać tylko sygnał cyfrowy. Czwarte wcielenie to DVI M1-DA, które jest w zasadzie połączeniem DVI-I + USB. Wtyczki DVI-I pasują tylko do gniazdek DVI-I, DVI-D to gniazd DVI-D i DVI-I, a DVI-A jak nie trudno zgadnąć do gniazd DVI-A oraz DVI-I. Złącza DVI-I M1-DA są kompatybilne tylko same ze sobą. Zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń wyposażona jest w porty DVI-I, które mogą służyć zarówno do połączeń cyfrowych jak i analogowych. Takie złącza znajdziemy na niemal wszystkich obecnie sprzedawanych kartach graficznych. Złącze DVI w postaci cyfrowej przesyła obraz jako sygnał TDMS, a w postaci analogowej jako RGBVH.
HDMI to z kolei skrót od High Definition Multimedia Inteface, a więc standard złącza służący do przesyłania danych multimedialnych. Jego multimedialność polega głównie na zdolności przesyłania dźwięku, a w najnowszej nie prowadzonej jeszcze do handlu rewizji v1.4 także sygnałów sieciowych i innych pomocniczych. Nośnikiem obrazu w połączeniach HDMI jest ten sam sygnał cyfrowy, co w złączu DVI-D czyli TDMS. Dlatego można prosto robić przejściówki między oboma standardami, ale można ich używać do wyświetlania rozdzielczości takich jakie obsługuje DVI-D. Nowsze standardy HDMI od v1.3 w górę dodają dodatkowe, wyższe rozdzielczości których za pomocą złącza DVI-D nie można wyświetlić. Po prostu brakuje pasma. HDMI nie może przesyłać analogowego sygnału!
No... to tak w skrócie
