[Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 10 lipca 2013, 22:51

Elektroservice napisał(a):Zasilanie świetlówki przez żarówkę zamiast statecznika to jest moim skromnym zdaniem partacka prowizorka, którą się raczej nie ma co chwalić w internecie.


Cóż, widocznie moje zdanie jest inne :roll:

W tym, co pokazałem, tym razem chodzi głównie o same świetlówki i ich działanie, a nie o jakość układu zapłonowego (akurat taki układ miałem pod ręką i mi to nie przeszkadza).

Ta świetlówka Razno ma akurat barwę ciepłą, chociaż jakość światła jest taka, jak w zwykłych rosyjskich rurach. Jest to egzemplarz z trzonkami jeszcze bez wyżłobień, zatem jest to starszy model, z końca lat 70-tych lub z 80-tych.
Jeszcze Lismy, produkowane w 1989 roku, miały takie właśnie proste trzonki, bez tych wyżłobień, co oznacza, że zmieniły się one w '89 lub 90 roku.
Podejrzewam, że później, w latach 90-tych, do Polski także sprowadzano jeszcze rosyjskie świetlówki, ale już w małych i rzadkich partiach, choćby ze względu na coraz popularniejsze świetlówki czołowych producentów, jak Philips, GE, czy Osram. Nie można też zapomnieć, że również jeszcze w 1994 roku, Polamp - Warszawa produkował nadal świetlówki liniowe T12, wykonywane dokładnie w takim samym stylu, jak za czasów PRLu (napis na świetlówce słabej, "odręcznej" jakości i trzonki ze ściętą krawędzią) ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Elektroservice » 10 lipca 2013, 23:14

Co do jakości światła rosyjskich świetlówek to moim zdaniem ich daylighty odpowiadają barwie 665, skoro nasze mają 765 :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Whites86 » 11 lipca 2013, 14:14

Elektroservice napisał(a):Co do jakości światła rosyjskich świetlówek to moim zdaniem ich daylighty odpowiadają barwie 665, skoro nasze mają 765 :roll:

niekoniecznie, ja np. nie widze roznicy w ra miedzy ryrami razno a piłą itp
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 11 lipca 2013, 14:19

To była raczej podobna jakość. Można jedynie zauważyć, że rosyjskie rury szybciej traciły na jakości w trakcie działania (luminofor gorszej jakości, charakterystycznie grubo nałożony). Natomiast świetlówki Pila, przynajmniej na początku lat 90-tych, tak samo, jak Razno, produkowano też w wersji de luxe.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 12 lipca 2013, 21:46

Naszło mnie znów na focenie, dzisiejsze zdobycze:

Bardzo ciekawe świetlówki UV, prawdopodobnie krajowej produkcji:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trzonek z napisaną datą:

Obrazek

Widać trzonek i elektrodę (trzonki, jak u dawnego Polama):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ślad po rurce pompowej.

Obrazek


Znalazłem też parę zupełnie nowych UV Philips 8w, ale to już wersja standardowa ;)
A teraz Sylvania, produkcji być może chińskiej:

Obrazek

Dwie GE 3U:

Obrazek

MIX 500w firmy Lightech:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zwykła soda 70w z zapłonnikiem (zabrałem głównie z myślą o odzyskaniu z niej tego zapłonnika):

Obrazek
Obrazek


A teraz parę ciekawszych rzeczy z wczorajszych "łowów":

Żarówy dużej mocy, czyli 500w. Nówki. Sprawne.

Obrazek

MIX w komplecie z oprawką (dostałem jako całość). Działa.

Obrazek

Poza tym wziąlem kilka rtęciówek, które wyglądały na najbardziej zużyte (żebym miał do zabawy), znalazła się jedna SLka...
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez litak1 » 13 lipca 2013, 00:33

Mix wygląda na nóweczkę, jak tam jarznik jest nowy?? ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez JeD » 13 lipca 2013, 10:38

Wymyj i odpal tego mix-a z oprawką : :D
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7291
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 13 lipca 2013, 13:16

Tak, jarznik w środku jest czysty :) Będę musiał go umyć i podłączyć, dodam fotki ;)
A dziś mi się trafiły (na sobotniej zbiórce elektrośmieci) dwie oprawy jakiejś niemieckiej firmy Ludwig, dla jednej świetlówki T8 18w (jedna w komplecie z 18stką Osram) oraz jakaś dziwna samoróba dla 13w, ze świetlówką "F13T5/CW2" - świetlówka ma bardzo blady napis i prawdopodobnie jest to stary chińczyk, sprzed przynajmniej 15 lat.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez KaszeL » 13 lipca 2013, 16:54

W taki sposób jak podałeś F13/T5/CW zazwyczaj oznaczane są rury na amerykański rynek tak podają moc/system/kolor F40/T12/WW - ale to pewnie wiesz :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 14 lipca 2013, 21:19

KaszeL napisał(a):W taki sposób jak podałeś F13/T5/CW zazwyczaj oznaczane są rury na amerykański rynek tak podają moc/system/kolor F40/T12/WW - ale to pewnie wiesz :)


W Europie takich rur również jest pełno, przecież niemal każda oryginalna świetlówka, instalowana w chińskiej oprawie jako komplet, nosi takie właśnie oznaczenie :P Wydaje mi się, że to nie jest tylko amerykański standard. Może bardziej chiński :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość