Świetlówki T5

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki T5

Postprzez LUMILUXDELUXE » 14 lutego 2017, 23:00

Te Philipsy z Korei miały ciekawą cechę. Jak się nimi lekko porzucało, to padały po paru dniach :) przynajmniej moje haha :D
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Świetlówki T5

Postprzez Lampka » 15 lutego 2017, 12:34

Philipsy z Korei były tak naprawdę robione przez Osrama w tamtejszych zakładach ;) Japońskie też miały bardzo nietrwałe żarniki.
Serie koreańskich Philipsów pojawiły się tylko w 1995 roku, nigdy potem i wcześniej ich nie spotykano.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T5

Postprzez LUMILUXDELUXE » 15 lutego 2017, 14:08

Widzę, że nie tylko ja mam tzw. jobla na punkcie tzw. świetlówek miniaturowych :)
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Świetlówki T5

Postprzez Lampka » 15 lutego 2017, 18:25

Nie tylko :)
W sumie to trochę mnie dziwiło często, że u nas w Polsce nie prowadzono prac nad świetlówkami kompaktowymi za czasów PRL. Rosjanie, Niemcy, czy Czesi mieli już w latach 80-tych swoje wersje kompaktów, szczególnie niezintegrowanych.
Teoretycznie jakby produkować świetlówki T5 w wersji U, to już wiele dekad temu można by stworzyć pierwsze kompakty. Luminofor był wprawdzie kiepskiej jakości, ale obecnie tez są produkowane kompakty w barwach 5xx.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T5

Postprzez LUMILUXDELUXE » 18 lutego 2017, 12:03

Pamiętacie starsze oznaczenia osramu?
10 - daylight
23 - white
20 - cool white
25 - universal white
30 - warm white
41 - interna
21 - cool white Ra>80
32 - warm white Ra>90
12 - daylight Ra>90

To teraz pytanie: widział ktoś kiedyś wersję L 8W/10 ? Made in Italy ? Były produkowane?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Świetlówki T5

Postprzez Lampka » 18 lutego 2017, 12:54

LUMILUXDELUXE napisał(a):To teraz pytanie: widział ktoś kiedyś wersję L 8W/10 ? Made in Italy ? Były produkowane?


Powiem szczerze, że jak długo żyję to nie widziałem nigdy dziennego Osrama miniaturowego (z Ra 70). Wersje o wyższym Ra, np. 965 spotkałem i nawet mam jedną taką 8W, ale tych z podstawowej palety kolorów nie widziałem. Czy były robione w ogóle - trzeba by poszukać na południu Europy (np. Włochy) - mogło być jak z dziennymi SLami Philipsa, które tam były masowo instalowane i eksportowane, podobnie jak inne dzienne kompakty, a u nas nawet śladu po nich nie było.
Ogółem zauważyłem pewną wyraźną tendencję, zwłaszcza dawniej, że miniatury T5 produkowano / sprowadzano niemal wyłącznie w barwie ~4000K lub cieplejsze. Jeszcze w latach 2000-2003, zdobycie dziennej miniaturowej rurki było naprawdę trudne - w sklepach mogłeś kupić tylko i wyłącznie Osramy i Philipsy w barwie 640 (ewentualnie 840), ewentualne ich pokrewne warianty (np. Osram / 25). Wtedy dzienne świetlówki miniaturowe to były albo chińczyki (np. te FxT5/D z kompletów do opraw), albo stare Polamy, ostałe po dawnych czasach. Pamiętam jak wielkim zdziwieniem było dla mnie, gdy pierwszy raz spotkałem dziennego Philipsa TL-8W/765, wkręconego w ośrodku wczasowym w lampce nad łóżkiem i specjalnie podmieniłem go na inną 8kę, żeby go zdobyc :P Mam wrażenie, że dopiero potem dzienne T5 m.in także Philipsa, jakoś bardziej się spopularyzowały, obecnie można je dostać tak samo łatwo jak wersję CW, albo nawet łatwiej.

Osram to chyba w ogóle stawiał głównie na cieplejsze barwy. Nawet T8 i T12 z Osrama były bardzo rzadkie w dziennej barwie światła. Swego czasu, jeszcze z 13-15 lat temu, najpopularniejszą barwą miniaturowych Osramów była barwa Universal White, czyli 25, która moim zdaniem jest trochę przesadnym rozdrabnianiem się nad tymi barwami, bo nigdy nie widziałem większej różnicy między 25, a zwykłymi 640. Teraz chyba już tylko zwykłe 640 są robione, choć trzeba by sprawdzić na stronce.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T5

Postprzez toomm40 » 18 lutego 2017, 13:46

Lampka napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):To teraz pytanie: widział ktoś kiedyś wersję L 8W/10 ? Made in Italy ? Były produkowane?


Powiem szczerze, że jak długo żyję to nie widziałem nigdy dziennego Osrama miniaturowego (z Ra 70).


ja miałem Osramy 765, dokładnie tak były oznaczone

Lampka napisał(a): najpopularniejszą barwą miniaturowych Osramów była barwa Universal White, czyli 25, która moim zdaniem jest trochę przesadnym rozdrabnianiem się nad tymi barwami, bo nigdy nie widziałem większej różnicy między 25, a zwykłymi 640. Teraz chyba już tylko zwykłe 640 są robione, choć trzeba by sprawdzić na stronce.


różnicy dużej nie było , kod 25 oznaczał barwę 740 i to był dawniej jedyny standard produkcji Osrama -już w latach 50, 60 -tych , o to byl standard dla wszystkich rur , T12, T8, T5 , kołowych i U-kształtnych.(pomijając wersję de luxe, które już wtedy tez robiono)
dopiero później wprowadzono barwę 640 , która miała kod 20, czyli pogorszono jakość świetlówek.ale w tym też czasie zaczęto produkować równolegle "lumiluxy" , które miały kody 21-840, 31-830, 41-827 no i dzienne to 11-860 .
i wtedy zaprzestano produkcji barwy 25-740. zostały tylko te byle jakie 6xx , potem 8xx no i 9xx
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T5

Postprzez LUMILUXDELUXE » 18 lutego 2017, 18:22

Lampka napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):To teraz pytanie: widział ktoś kiedyś wersję L 8W/10 ? Made in Italy ? Były produkowane?


Powiem szczerze, że jak długo żyję to nie widziałem nigdy dziennego Osrama miniaturowego (z Ra 70). Wersje o wyższym Ra, np. 965 spotkałem i nawet mam jedną taką 8W, ale tych z podstawowej palety kolorów nie widziałem. Czy były robione w ogóle - trzeba by poszukać na południu Europy (np. Włochy) - mogło być jak z dziennymi SLami Philipsa, które tam były masowo instalowane i eksportowane, podobnie jak inne dzienne kompakty, a u nas nawet śladu po nich nie było.
Ogółem zauważyłem pewną wyraźną tendencję, zwłaszcza dawniej, że miniatury T5 produkowano / sprowadzano niemal wyłącznie w barwie ~4000K lub cieplejsze. Jeszcze w latach 2000-2003, zdobycie dziennej miniaturowej rurki było naprawdę trudne - w sklepach mogłeś kupić tylko i wyłącznie Osramy i Philipsy w barwie 640 (ewentualnie 840), ewentualne ich pokrewne warianty (np. Osram / 25). Wtedy dzienne świetlówki miniaturowe to były albo chińczyki (np. te FxT5/D z kompletów do opraw), albo stare Polamy, ostałe po dawnych czasach. Pamiętam jak wielkim zdziwieniem było dla mnie, gdy pierwszy raz spotkałem dziennego Philipsa TL-8W/765, wkręconego w ośrodku wczasowym w lampce nad łóżkiem i specjalnie podmieniłem go na inną 8kę, żeby go zdobyc :P Mam wrażenie, że dopiero potem dzienne T5 m.in także Philipsa, jakoś bardziej się spopularyzowały, obecnie można je dostać tak samo łatwo jak wersję CW, albo nawet łatwiej.

Osram to chyba w ogóle stawiał głównie na cieplejsze barwy. Nawet T8 i T12 z Osrama były bardzo rzadkie w dziennej barwie światła. Swego czasu, jeszcze z 13-15 lat temu, najpopularniejszą barwą miniaturowych Osramów była barwa Universal White, czyli 25, która moim zdaniem jest trochę przesadnym rozdrabnianiem się nad tymi barwami, bo nigdy nie widziałem większej różnicy między 25, a zwykłymi 640. Teraz chyba już tylko zwykłe 640 są robione, choć trzeba by sprawdzić na stronce.


Obecnie wersja 765 jest jak najbardziej produkowana przez Osram. Mam nawet jedną 13W :) natomiast ciekawi mnie, czy te dawniejsze wersje z lat 90., które najczęściej można było spotkać w wersji 25, były też 10 :) teoretycznie powinny być.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Świetlówki T5

Postprzez Farel03 » 18 lutego 2017, 18:32

Obrazek

Swietlówki Philips Cleo długości T8 8 watt , ale mocy 15 watt. Służą do opalania twarzy.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Świetlówki T5

Postprzez trojmiejski » 18 lutego 2017, 20:19

Ciekawa zdobycz.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10976
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość