Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez cieszyn » 13 grudnia 2007, 21:57

andrzejlisek napisał(a):
cieszyn napisał(a):Ja nie mam, ale w dawnych czasach, w akademiku, kolega miał ZK240T (??)
To był taki duży grzmot, miał szybszy bieg taśmy, stąd wyrabiał te HiFi.



Jak szybszy bieg taśmy? Moim zdaniem we wszystkich magnetofonach szybkość taśmy musi być taka sama, żeby prawidłowo odtwarzać muzykę.


szybkość ma i nie ma wpływu:
- jeżeli ustawisz mikrofon na sali koncertowej przed orkiestrą i włąćzysz nagrywanie w 3 magnetofonach, w których każdyma inną prędkość przesuwu taśmy, to po odtworzeniu muzyka z każdego magnetu będzie brzmieć na ucho tak samo.
Tylko ten, co kręcił szybciej taśmą, w tym samym czasie co inne, zapisał więcej informacji czy też zrobił to dokładniej, bo więcej tasmy na to przeznaczył.

Dlatego te stare szpulowce miały podwyższoną prędkość, żeby uzyskać wyzsza jakość odtwarzania i zapisywania dźwięku. Wtedy taśmy były dość kiepskie, więc większa szybkość oznaczała lepszy zapis i wyższą jakość.

magnetofony Kasprzaka były oznaczane kodem cyfrowym tzn:
pierwsze dwie cyfry określały mechanikę magnetofonu:
1 cyfra : ilość prędkości przesuwu taśmy
2 cyfra : ilość ścieżek (śladów)
3i4 cyfra : kolejne wariacje głównie elektronika
pałna nazwa np: "2403 D DAMA PIK" literka D oznaczała deck.

Typowe szybkości przesuwu taśmy to 19.05 cm/s i 9,53 cm/s. Większa szybkość przesuwu taśmy daje lepszą jakość nagrania, te 19.05 cm/s miały właśnie te lepsze z serii np. 240 i wyższe.

Teraz coś o prązie podkładu:

Sygnał podkładu (Bias).
Podczas nagrywania, właściwości taśmy magnetycznej (histereza) powodują że sygnał jest zniekształcony. Dzieje się tak, ponieważ namagnesowanie taśmy nie jest liniowo zależne od wartości pola magnetycznego. Gdy jest nagrywany bardzo mały sygnał, na taśmie pozostaje niewielkie trwałe namagnesowanie – pozostałość magnetyczna. Powiększenie wartości sygnału nie powoduje proporcjonalnego powiększenia pozostałości magnetycznej. Ponadto przejście sygnału nagrywającego przez zero powoduje znaczne zniekształcenie tego sygnału. Rozwiązaniem tych problemów jest zmieszanie sygnałów audio z sygnałem o stałej i dużej częstotliwości (40 kHz lub większej). Taka technika nazywa się techniką prądu podkładu i powoduje, że sygnał audio jest nagrywany bez zniekształceń. Podczas odtwarzania sygnał podkładu jest usuwany za pomocą prostego filtra elektrycznego.
Różne rodzaje taśm wymagają różnego poziomu prądu podkładu. Wyższej klasy magnetofony posiadają możliwość nagrywania każdego rodzaju taśm: żelazowych, chromowych i metalowych. Tańsze tylko tych najbardziej popularnych – żelazowych.



Załąćzam kilka zdjęć:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez DocBrown » 13 grudnia 2007, 22:24

Świetne foty cieszyn :D
Opus to nowszy typ Arii, tzn ma unowocześnioną elektronikę :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez qba » 14 grudnia 2007, 16:14

U mojej babci jest magnetofon unitry, ale nie wiem dokładnie jaki typ. Cały czas działa i można z niego słuchać taśmy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8348
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez cieszyn » 14 grudnia 2007, 23:13

qba napisał(a):U mojej babci jest magnetofon unitry, ale nie wiem dokładnie jaki typ. Cały czas działa i można z niego słuchać taśmy.



No to odwiedź babcię, walnij pare fot tego magnetu i prezentując je na forum uciesz DocBrowna :D :) :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez rtęciówka » 28 marca 2008, 14:56

Jakby ktoś był zainteresowany, zamieszczam skany instrukcji obsługi magnetofonu szpulowego Aria M2408SD:
Strona tytułowa:
Obrazek
Rysunki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przechodzimy do treści. Strony od 1 do końca wersji polskiej, czyli do 15:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej jest dokładnie to samo w przekładzie na języki niemiecki i angielski. Dla przykładu strona 16:

Obrazek



Aby skany były czytelne, należy otworzyć pełny rozmiar obrazka.

Miłej lektury :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez DocBrown » 15 września 2008, 11:38

Oto mój najnowszy nabytek - ZK140T, kupiony za 5PLN, do wymiany były tylko paski, po drobnej regulacji i czyszczeniu mechaniki magnetofon działa bardzo dobrze :)

Obrazek
DocBrown
 

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez Paweł » 15 września 2008, 16:10

Miałem taki sam! :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez cieszyn » 15 września 2008, 22:00

Ja gdzieś go jeszcze mam. Eh, łezka się w oku kręci
Gdzie tam kto słyszał o STEREO!

Ja w tym moim wkleiłem małą czerwoną diodkę LED do przycisku nagrywania, dzięki czemu widać było, że właśnie trwa zapis.
takie praktyczne usprawnienie.
POza tym siadały w nim filcowe sprzęgła pod talerzykami na taśmę.
No i udało mi się parę razy wyłamać 3 zaczepy na szpulę, gdy ostro przyhamowałem szpulę podczas przewijania (albo zdejmowałem, mimo, że się jeszcze kręciła) - a jak się to naprawiało? Sklepu w mieście nie było, więc się lutownicą wgrzewało kawałek spinacza w miejsce zaczepu i "szafa grała dalej" ;) :D

Oj, walczyłem z nim niejedną noc, i to bez schematu :(

miał fajne gniazdko na dodatkowy głośnik, który wyłączał głośnik wewnętrzny. A jak się ten styk poluzował, to albo nie grał na swoim głośniku, albo na zewnętrznym.


Moja pierwsza kolumna głośnikowa to był luzem duży głośnik eliptyczny (GDN 24/4 czy jakoś tak), którego umieściłem w rogu, tuż pod dużym biurkiem. Szedł taki bas, że klękajcie narody :lol: :lol:

Ma ktoś jakieś wspomnienia ?


O lampowych nie piszę, bo to osobna para kaloszy i dodam, że dźwięk miały lepszy, taki bardziej miękki, niż potem te modele na tranzystorach :P
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez DocBrown » 15 września 2008, 22:06

Ja mam ZK140 lampowca także, chyba wrzucałem już link do video z nim, miałem raz z nim dziwny problem, ale udało się go naprawić, te lampowce są solidniej wykonane niż tranzystorowce, no bo w końcu "Grundig Licence" :)
Mi jeszcze filcowe krążki w sprzęgle nie siadły, co do łamania się skrzydełek na talerzykach napędowych, to w ZK raczej rzadko to się zdarzało, co innego w Ariach i OPUSach, tam to było częstę, aczkolwiek w mojej Arii narazie wszystkie są całe, w Ariach, OPUSach, M2405S, Damach Pik, ZK240, 246 i podobnych na tej mechanice można było wymienić ośkę wraz ze skrzydełkami bez konieczności zmiany całego talerzyka :)
DocBrown
 

Re: Magnetofony Szpulowe - ktoś z was jakiś posiada ??

Postprzez DocBrown » 15 września 2008, 22:07

Dodam też, że od dawna marzy mi się szpulowiec o wdzięcznej nazwie Koncert, model M3401SD, to był najlepszy polski szpulak wszechczasów, zdarzają się one na allegro, ale niestety są okrutnie drogie :( Ma ktoś z was może taki na zbyciu :?:
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości