[Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 1 lutego 2014, 20:25

Że wylatują ŻNy ze stradami to nie szkoda, aż dziwne, że dotąd się zachowały wcale nie daleko od centrum miasta. Dziwne natomiast wydaje mi się usuwanie całkiem przecież nowych valmontów. Skoro już dawno planowano tam trakcję, nie mogli od początku postawić słupów trakcyjnych? Jak na al. Unii Lubelskiej. Ciekawe, co się stanie z tymi zdemontowanymi słupami, bo chyba nie wywalą ich na złom.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 1 lutego 2014, 20:29

Ostateczny projekt rozbudowy trakcji powstał gdzieś w 2007, a przebudowę tego skrzyżowania robili 3-4 lata przed. "Valmonty" (w rzeczywistości to Elektromontaże rzeszowskie) zapewne pójdą do magazynu ZE. Na pewno się przydadzą. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9304
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Paweł » 2 lutego 2014, 21:34

Michał, serwery są gorące i łącza wysiadają od ilości zjęć! ;) :)

Fajnie, że obrzydliwe betoniaki wylatują przy okazji budowy trakcji trajtkowych :) Luny na podmianę się przydadzą bo są z jakiejś lepszej partii ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez oskard » 2 lutego 2014, 23:09

Dla mnie luny nie są piękne, są już smuklejsze od malag, ale też mają ten "wichajster" od spodu zamiast normalnej, porządnej dziury w ... tylnej ściance korpusu :mrgreen: . Ze swoją bryłą mogłyby być ładne nawet, gdyby tylko lepiej stylistycznie rozwiązali ich mocowanie do wysięgnika.
A co do słupów... ja mam sentyment do ŻN, i jak wszelkie starocie - nie razi mnie ich obecność nawet wśród np. zabytkowej zabudowy rynków małych miasteczek. Ale fakt - jak one się tam tak długo uchowały, w dzielnicy blokowej w zasadzie?
Dla mnie ich widok jest idealny na wieś czy małe uliczki, jak bezimienne przecznice Nadbystrzyckiej. Tam nie szpecą, nie wyglądają "egzotycznie" jak wśród bloków. Za to na wielkomiejskie ulice najlepsze są starego typu WZ (lata 50-60) - miały ładnie wystopniowany cokół i były smukłe, cieńsze od obecnie produkowanych. Jeszcze dać im jakiś długi wysięgnik łukowato wygięty i baja. Obecnie produkowane mają zbyt wysokie cokoły i obwód za duży - są mocniejsze, ale mniej zgrabne.
Zastanawiają mnie te kolosy z trzema stradami - to wygląda jak przygotowanie do tramwaju już w PRLu, bo to chyba są trakcyjne betoniaki? Po co by robiono zwykłe WZ tak grube :?: :?
Tych najbardziej szkoda : http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 89240.jpeg
Są potężne ale też i piękne, niesamowicie cokół im wyprofilowali. Tylko taki zwyczajny wysięgnik tu nie pasuje, cienki, do tego krótki. Tu bardziej grzybki spod PKiNu by pasowały :) . Takie słupy powinni gdzieś składować żeby ustawić ponownie w razie rekonstrukcji starego oświetlenia, tyle że nigdzie się nie przywraca takich detali. Budynki zburzone się rekonstruuje, ale oświetlenie lepiej wybrać by na oko pasowało do epoki, takie pseudoretro, niż poszukać trochę w starych zdjęciach i przywrócić oryginalne.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Witeku » 2 lutego 2014, 23:17

oskard napisał(a):Zastanawiają mnie te kolosy z trzema stradami - to wygląda jak przygotowanie do tramwaju już w PRLu, bo to chyba są trakcyjne betoniaki?
Czemu akurat do tramwaju, skoro to miasto trolejbusowe?

oskard napisał(a):Tych najbardziej szkoda : http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 89240.jpeg
Są potężne ale też i piękne, niesamowicie cokół im wyprofilowali. Tylko taki zwyczajny wysięgnik tu nie pasuje, cienki, do tego krótki. Tu bardziej grzybki spod PKiNu by pasowały :) .
to jakaś pochodna MDM-ów :)

oskard napisał(a): Takie słupy powinni gdzieś składować żeby ustawić ponownie w razie rekonstrukcji starego oświetlenia, tyle że nigdzie się nie przywraca takich detali.
One raczej nie nadają się do składowania -często w dosyć kiepskim stanie, z wykruszeniami czy pęknięciami w betonie
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez oskard » 2 lutego 2014, 23:35

Tzn. do trakcji trolejbusowej. Tak mi się skleiły z przyzwyczajenia dwa słowa : trakcja + tramwajowa :D :D . Pisane było wcześniej o "trakcji", więc w poście samo nawinęło się słowo "tramwaj", bo trakcja cały czas dźwięczała w głowie :mrgreen:
Mnie się nawet wydaje że to są identyczne, jak MDMy :) . Pięknie że nie tylko u nas występowały i się zachowały.
A widziałeś gdzieś może wysięgniki z lat 50, używane do opraw żarowych, przypominające wygięta szynę? Wiem że na krakowskim Kazimierzu są chyba, ale nigdzie indziej nie spotkałem ich już. Za to na starych zdjęciach - masa.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 29 kwietnia 2014, 17:54

Kilka nocnych fot z os. Krasińskiego w Lublinie. Oprawy to OW Szyszki z MH 100W.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


ZE Było łaskawe do kilkunastu z nich wkręcić sodę. Skoro WLS 100W E27 są mało znane na polskim rynku, to czemu nie wkręcić Peninga 110W. Byle nie MH!! :evil:

Obrazek


Na szczęście od jakiegoś czasu nawrócili się na MH (przynajmniej na Miasteczku Akademickim, gdzie jest największe zagęszczenie MH w Lublinie, tam też raczyli wsadzać peningi, ale teraz z powrotem przerzucili się na MH).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przysłona w wersji mini. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9304
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez ourp » 1 maja 2014, 10:08

Piękne zdjęcia i piękne światło. W Lublinie tej zimy jednak śnieg był ;)
Avatar użytkownika
ourp
 
Posty: 380
Dołączył(a): 8 listopada 2013, 17:19
Lokalizacja: Opolskie

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 11 maja 2014, 15:08

Ul. 3-go maja. Albany 250W.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej już są Strady OUS400

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9304
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Lublin] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez paweo » 11 maja 2014, 20:03

No proszę jak ładnie wyglądają tu metalohalogenki :D - oświetlenie z głową! :P :twisted:
Ostatnio edytowano 12 września 2014, 21:27 przez paweo, łącznie edytowano 1 raz
Rtęci na świecie nigdy za wiele.
Nieprzemyślane inwestycje w LED nigdy się nie zwrócą.
Avatar użytkownika
paweo
 
Posty: 462
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 2 lutego 2014, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 6 gości