Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez ousd » 4 stycznia 2013, 21:19

To na bank MH ;)
ousd
 

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez amisiek » 4 stycznia 2013, 22:20

Może ktoś z okolicy Chorzowa wybrałby się tam? Wtedy byśmy wiedzieli czy jest to dobre i znane MH czy może jakiś inny wynalazek? Najlepiej sfocić też źródełko w oprawie. Ja niestety mam za daleko.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez neon44 » 4 stycznia 2013, 22:23

amisiek napisał(a):Może ktoś z okolicy Chorzowa wybrałby się tam? Wtedy byśmy wiedzieli czy jest to dobre i znane MH czy może jakiś inny wynalazek? Najlepiej sfocić też źródełko w oprawie. Ja niestety mam za daleko.


Ja napewno tam zawitam pod warunkiem, że nie będzie padało. A teraz w naszym regionie pada.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez amisiek » 4 stycznia 2013, 22:26

Czekamy :)
Ze zdjęcia barwa przypomina MH 840, zauważcie, że rtęć jest mocno niebieska a soda tylko złocista. Ale tam jest dość ciemno w porównaniu do oświetlenia MH w Warszawie. Tak wynika z exifa: balans bieli automatyczny, aparat to EOS 5D Mark II, fotka przy ISO 3200, obiektyw 24-105 (L) f/4 nastawiony na 32 mm a czas przy przysłonie f/4 (w pełni otwarty obiektyw) to aż 1/20 przy takiej czułości. Tam jest ciemno!
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez Lianata » 4 stycznia 2013, 23:25

Cały opis instalacji sugeruje wyraźnie, że to UCD - źródła światła i oprawy pochodzą z Korei Południowej, czyli? od producentów UCD.
Lianata
 
Posty: 232
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 28 grudnia 2011, 19:17

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez trojmiejski » 4 stycznia 2013, 23:35

To przynajmniej będzie można praktycznie sprawdzić wady i zalety tych lamp.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10988
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez neon44 » 6 stycznia 2013, 18:12

Lianata napisał(a):Cały opis instalacji sugeruje wyraźnie, że to UCD - źródła światła i oprawy pochodzą z Korei Południowej, czyli? od producentów UCD.


Tak. Dzis byłem na tym skrzyżowaniu. Żródło światła jest niezwykle krótkie. Barwia światła przypomina ciepłobiały metalohalogenek. Światło nie jest migotliwe jak w przypadku MH. Zdjęć niestety brak, bo u nas intensywne opady śniegu.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez Paweł » 6 stycznia 2013, 19:53

Ewentualnie to chińskie lampy xenonowo-metalohalogenkowe o barwie 2800K składające się z jednej lampy o trwałości nie większej niż 6000-8000h.
Jedyna opłacalność UDC to może być cena samych źródeł białego światła, jeśli nie jest atrakcyjna to zupełnie nie opłaca się tego stosować po za granicami Azji.

Zobaczcie w załączniku jakie bzdury wypisują np. przy porównaniu nigdy nieistniejących Cosmopolis 250W i trwałości 8000h...
Załączniki
prezentacja_eco_radius.pdf
Uwaga: kłamliwy marketing
(1.02 MiB) Pobrane 157 razy
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez amisiek » 6 stycznia 2013, 20:55

No to pewnie ten koreański wynalazek, źródełko jest krótkie, pracuje na elektronice, więc nie tętni 100Hz. Barwa powinna być w okolicach 4000K, ale pewnie wybrali cieplejszą opcję. Zobaczymy co to jest warte w praktyce, ale nie sądzę by było sprawniejsze w lumenach od nowych CDO-TT. Jedyny plus może być stąd, że bardzo małe źródło światła może się dać dobrze ogniskować, a zatem lepiej wyzyskać od podłużnego jarznika lampy sodowej. Odbłyśnik UCD może być zatem opracowany od zera pod kątem dobrej dystrybucji światła. W katalogach UCS nie znalazłem mocniejszych lamp niż 120W, więc nie sądzę by tam było jasno. To trzeba będzie obejrzeć.
Neonie, czy możesz jakoś porównać siłę światła tych opraw w stosunku np do standardowego Onyksa 250W z CDO-TT?

edit
Tutaj mały komentarz na temat tego źródła światła. UCD jest marketingową nazwą krótkołukowych wyładowczych lamp z ksenonem (ale nie tylko) zasilanych za pomocą specjalizowanych zasilaczy wysokiego napięcia. Według producenta największą mocą jest 120W, podobno sprawnością taka lampa przewyższa nie tylko lampy metalohalogenkowe ale także sodowe wysokociśnieniowe 400W. Wydaje mi się to mocno naciągane, bo zwykła pospolita "jednostka" HQI-BT 400/D daje 33 tys lm. Wg broszurki sprawność nie przekracza 110 lm/W, czyli jak dobry typowy MH tej mocy.
Tak świeci to "cudo"
Obrazek
A tak wygląda:
Obrazek
Obrazek

Skojarzenie z chińskim "ksenonami" samochodowymi jest bardzo słuszne. tutaj właśnie taka lampka
Obrazek
a tutaj UCD
Obrazek
Różnica w spłaszczu i UCD wykorzystuje łączenie na elementy molibdenowe - na oko jest to taka nieco trwalsza wersja typowego HIDa. Na bank generuje potężne ilości ultrafioletu, wymaga zatem oprawy, która to odfiltruje.
Załączniki
Kaixen UCD brochure.pdf
Oryginalna broszurka Kaixen na Australię (uwaga marketing)
(1010.32 KiB) Pobrane 205 razy
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez neon44 » 6 stycznia 2013, 21:24

amisiek napisał(a):Neonie, czy możesz jakoś porównać siłę światła tych opraw w stosunku np do standardowego Onyksa 250W z CDO-TT?


Onyx z 250W daje napewno wiecej światła. Tam nie było jakos szczególnie ciemno, ale też nie było za jasno. Natężenie światła było prównywalne z sąsiadujacymi OUSd
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości