Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez mirek » 18 czerwca 2007, 13:53

Witam :!:

Czy ktoś z Was spotkał się z funkcjonującym systemem redukcji mocy opratym na wyłączaniu jednej lampy w oprawach dwulampowych (np. OURW2250) :?:
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 18 czerwca 2007, 18:06

Z tego co czytałem, jest to dość popularne na zachodzie. Niemniej u nas nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez swietlik » 18 czerwca 2007, 18:59

Ja również się z tym nie spotkałem. Oprawy OURW2250 i ORZ-3 jak się nie myle były chyba przystosowane do tego typu rozwiązań. A taki sposób na redukcje mocy nie był bardzo skąplikowany wystarczyło wyłączać odpowiednią fazę. Już widzę jak było zero obciążone przy jednej brakującej fazie :D .
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 19 czerwca 2007, 01:26

Tutaj najlepiej żeby wypowiedział się OURW, który ma obie oprawy o których mowa. Faktycznie wymagało by to zasilanie poszczególnych układów z niezależnych faz, i cały problem z izolowaniem tego od siebie. Raczej nie sadze, żeby polskie oprawy były do tego przystosowane.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez CDM » 19 czerwca 2007, 14:01

Oprawa OURW 2x250 miała oryginalnie potrójną kostkę zasilającą, z czego jeden styk służył do podłączenia przewodu neutralnego, a dwa pozostałe były przewidziane do osobnego zasilania każdego źródła, można bylo wiec doprowadzić do oprawy dwie różne fazy, co zresztą było stosowane powszechnie, dzięki temu była lepsza możliwość rozłożenia obciążenia na wszystkie razy. Dodatkowym argumentem przemawiajacym za tym rozwiązaniem mogła byc też sytuacja, gdy na kablu zasilajacym był np. zanik jednej fazy, wtedy łatwo sobie wyobrazić, że teoretycznie większość opraw powinna świecić nadal, przynajmniej po jednym żródle.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 19 czerwca 2007, 16:35

Czy u nas korzystano kiedykolwiek z tej możliwości?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez CDM » 19 czerwca 2007, 20:06

KaszeL napisał(a):Czy u nas korzystano kiedykolwiek z tej możliwości?

W Poznaniu przeważnie tak i czasam to faktycznie zdawało egzamin, niestety jednak OURW 2x250 posiadala pewne wady...Wysoka temperatura w kloszu powodowala raczej szybsze zużywanie się źródeł, niż w oprawach otwartych ,poza tym ciepło ma zwyczaj unosić się ku górze, czyli w stronę oprawek, co powodowało topienie się tychże oraz przewodów przy oprawkach.Te właśnie wzgledy powodowały, że często poprzestawano na montażu tylko jednego żródła do oprawy, choc połączenie o którym mówimy i tak występowało
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 19 czerwca 2007, 22:23

A co w takim wypadku z ORZ3 i ORZ9, obie były otwarte i posiadały dwa źródła rteciowe 250W? Skoro OURW2250 miała problemy termiczne, to aż strach sie bać co sie działo z OUR2400 :) Idac dalej, spotkałeś sie z kwadratówkami na dwie sodówki? Neon ma takie w swoim katalogu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez CDM » 20 czerwca 2007, 15:38

KaszeL napisał(a):A co w takim wypadku z ORZ3 i ORZ9, obie były otwarte i posiadały dwa źródła rteciowe 250W? Skoro OURW2250 miała problemy termiczne, to aż strach sie bać co sie działo z OUR2400 :) Idac dalej, spotkałeś sie z kwadratówkami na dwie sodówki? Neon ma takie w swoim katalogu.

O podwójnych kwadratówkach tylko słyszałem, ale nigdy ich nie widziałem, wydaje się jednak że nie byłoby specjalnego kłopotu z podzieleniem każdej podwójnej obwodowo tak, zeby mogła być zasilona z dwóch faz. Ciekawym rozwiązaniem też mogłoby być przedłużanie "żywotności" oprawy, czyli sprawianie, by jak najdłużej świeciła, ale zawsze z jednym źródłem, wystarczyłoby przerobić oprawę tak, żeby w obwód jednego dławika wpiąć dwie takie same lampy połączone względem siebie równolegle. Zawsze zaskoczy jedno źródło, bo raczej nie ma dwóch identycznych, a gdy to już padnie po jakimś czasie, wówczas zacznie świecić drugie i oprawa swieci nadal..
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez swietlik » 20 czerwca 2007, 19:49

CDM napisał(a):
KaszeL napisał(a):A co w takim wypadku z ORZ3 i ORZ9, obie były otwarte i posiadały dwa źródła rteciowe 250W? Skoro OURW2250 miała problemy termiczne, to aż strach sie bać co sie działo z OUR2400 :) Idac dalej, spotkałeś sie z kwadratówkami na dwie sodówki? Neon ma takie w swoim katalogu.

O podwójnych kwadratówkach tylko słyszałem, ale nigdy ich nie widziałem, wydaje się jednak że nie byłoby specjalnego kłopotu z podzieleniem każdej podwójnej obwodowo tak, zeby mogła być zasilona z dwóch faz. Ciekawym rozwiązaniem też mogłoby być przedłużanie "żywotności" oprawy, czyli sprawianie, by jak najdłużej świeciła, ale zawsze z jednym źródłem, wystarczyłoby przerobić oprawę tak, żeby w obwód jednego dławika wpiąć dwie takie same lampy połączone względem siebie równolegle. Zawsze zaskoczy jedno źródło, bo raczej nie ma dwóch identycznych, a gdy to już padnie po jakimś czasie, wówczas zacznie świecić drugie i oprawa swieci nadal..


Wydaje mi się, że sodówki w takiej kwadratówce miały osobne układy zasialnia (tak jak w OURW2250). Podpięcie dwóch pod jeden dławik spowodowałoby szybkie zniszczenie drugiej przy uszkodzeniu pierwszej.
:arrow: CDM Te info na temat skracania się żywotności LRF-a w wyniku braku chłodzenia jest czymś potwierdzone czy to Twoje przypuszczenia?? Chciałbym poruszyć ten temat. Mirek kiedys pisał podobnie.
A co do OURW 2250 to ma ona sporo wad. Izolacja na przewody powinna być w postaci koralików jak to miało miejsce w oprawie Meska OURP-125.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości