przez amisiek » 14 stycznia 2015, 23:18
Ze smartfonami to też dobre spostrzeżenie, dlatego wymyślono dodatek co się nazywa Twilight (smartfony) oraz f.lux (laptopy).
Osoby, które chorują na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (F31) mogą reagować podobnie jak pisze to Elektroservice - ciepłe światło powoduje u takich osób radykalne pogorszenie nastroju. Jeśli razem ze zmianami nastroju zauważa się inne istotne objawy (zmieniona potrzeba snu, zmniejszenie krytycyzmu, podejmowanie lekkomyślnych działań, zawyżona samoocena, problemy z koncentracją, wyraźna zmiana tempa wykonywanych czynności) oraz zjawiska te zaczynają występować fazami (energia-depresja), niezbędna jest natychmiastowa konsultacja psychiatryczna. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są drugim co do popularności powodem niezdolności do pracy spowodowanym problemami psychicznymi, leczenie farmakologiczne jest opanowane i charakteryzuje się dobrą skutecznością.
Wracając do samej barwy światła - to jest tak, że światło zimne wymaga o wiele wyższego Ra niż ciepłe (a dokładniej - ludzie lepiej tolerują kiepskiej jakości światło, jeśli jest ono w barwie ciepłej), a jednocześnie przy większym natężeniu światła o pełnym widmie lepiej się działa, gdy jest ono zimniejsze. Właśnie dlatego lampy o barwie 3000K i mocy ponad 250W są tak rzadkie. Dlatego uważam, że do pracy precyzyjnej najlepsza jest barwa 965 przy naprawdę dużej ilości tego światła, a jednocześnie braku olśnień.
Odnośnie do katowania oczu - tak, tu jacekk ma rację w 100%. Problemem nie jest jednak ogólne natężenie światła, ale kontrast i olśnienia. Nawet gdybym załączył wszystko, co mam (a trochę MH o mocy rzędu 250 i 400W by się znalazło), to nie dam rady uzyskać zbliżonej jasności do oświetlenia słonecznego po południu. Użycie dwóch lamp o mocy 1kW każda skierowanych na powierzchnię stołu dało natężenie światła zbliżone do tego, które mamy w lipcu w słoneczne południe na ulicy w Polsce. W tym samym czasie np. w Barcelonie światła jest o wiele więcej (dwie działki przysłony wg światłomierza). Oko ludzkie radzi sobie świetnie z dużą i małą ilością światła, o ile tylko nie występują olśnienia.
Lubię dobre światło.