MRP200 napisał(a):Trochę za mało danych
Piszemy cały czas o kablu 4x, więc N zbędne, rozruch następuje raz na 15 lat, więc nie wpływa na koszty, odbiornik pobiera czystego sinusa, bez żadnych harmonicznych, z cos fi 1.
jacekk napisał(a):(...) przewód 2,5mm2 0,48r a przewód 10mm2 (miedziany w każdym przypadku) już tylko 0,096r
Jakim cudem przewód o 4x większym przekroju będzie miał 5x mniejszy opór?

Kolega Amisiek poruszył bardzo ciekawą kwestię impedancji pętli zwarcia. Zastanawiam się jednak, jak dopuszczalną wartość owej impedancji należy obliczać. Proszę o wyjaśnienie, która z odpowiedzi jest prawidłowa.
Załóżmy, że mamy obwód przepływowego ogrzewacza wody, zabezpieczony wyłącznikiem C32A. Należy zatem:
a) Policzyć to tak, jak wszędzie w internecie piszą, czyli dla napięcia nominalnego 230V, gdzie otrzymamy:
230V/32A/10 = 0,72Ω - i liczyć się z tym, że nawet gdy prąd wyłączenia sekcji zwarciowej będzie w normie (320A) oraz napięcie sieci będzie w granicach normy (np. 210V), to wyłącznik nie zostanie wyłączony nawet gdy włożymy widły do gniazdka
b) Policzyć dla minimalnego dopuszczalnego napięcia sieci:
207V/32A/10 = 0,64Ω
c) Założyć, że nasz transformator może być jeszcze na stare napięcie 220V, i wtedy policzyć dla minimalnego dopuszczalnego napięcia dla starych standardów:
198V/32A/10 = 0,61Ω
d) Założyć, że akurat gdy zechcemy zrobić zwarcie, to sąsiad będzie odpalał swój silnik 100kW w podłączony w trójkąt, lub że możemy mieszkać na drugim końcu wsi, niż stacja trafo, że wszyscy mogli kupić płyty indukcyjne i napięcie na święta może spaść do jakiejś ekstremalnej wartości, np. 160V:
160V/32A/10 = 0,5Ω
e) Dodatkowo powiększyć wartość "10" dla charakterystyki C o jakiś współczynnik bezpieczeństwa, uwzględniający możliwość zmiany charakterystyki wyłącznika pod wpływem starzenia się, wielokrotnego rozłączania i innych czynników, np.:
160V/32A/(10x1,25) = 0,4Ω
Niby wszystko jest proste i jasne - przy zwarciu ma zostać odcięte zasilanie, tylko jakie warunki należy przyjąć dla obliczeń, a jakie można spokojnie pominąć?
Czy impedancja pętli zwarcia ma też narzuconą wartość minimalną, np. musi być większa, niż 0,1Ω ?
I jeszcze jedno: jaką impedancję pętli zwarcia na naszym przyłączu się przyjmuje do celów obliczeń? Jest to podane gdzieś w dokumentach, czy są jakieś z góry narzucone wartości, które bierzemy do obliczeń? Czy też może wykonanie we własnym zakresie pomiarów przyłącza jest wymagane przed rozpoczęciem projektowania inwestycji?