Ciekawy wątek się z tego zrobił. Rzeczywiście odmian świetlówek jest i było bardzo wiele na świecie. Szczególnie w krajach, gdzie napięcie zasilania jest inne niż 230V.
Moc świetlówek zależy zasadniczo od spadku napięcia i prądu pracy świetlówki. W myśl tych parametrów dobiera się grubość i napięcie żarzenia elektrod - czyli dobiera się elektrody, które nie przepalą się jak podłączysz rurę w dedykowanym układzie

Luminofor też ma pewne znaczenie, bo musi zachować swoją jakość i parametry przy większym lub mniejszym prądzie pracy rury, ale znaczenie ma tutaj właśnie spadek napięcia i prąd pracy.
Takie metrówki 40W i 25W różnią się zasadniczo grubością elektrod, które w 40stkach lepiej będą spełniać swoje zadanie przy osprzecie dedykowanym do tych rur, a w rurach 25W znajdują się nieco cieńsze żarniki. Świetlówki T5 wysokich mocy (HE & HO) są dedykowane do elektroniki, gdyż na bazie elektronicznych stateczników dedykowanych dla tych świetlówek, opracowywano parametry pracy dla tych rur. Przy zasilaniu ich poprzez zwykły dławik na 50 Hz, niektóre parametry tych długich cieniasów mogą być podobne, ale nigdy nie osiągnie się cech takich, jak na dedykowanym osprzęcie (nie wspominając o tym, że niektóre z tych rur - długie - nie będą odpalać na dławiku ze względu na zbyt duży spadek napięcia na rurze).
W kompaktach dużych mocy (np. te spirale 55W, czy też większe) nawet na 230V, elektronika jest bardziej skomplikowana. Tam też są wstawiane człony, podwyzszające napięcie, aby taka rura poprawnie działała.
W sumie dziwne trochę, że u nas nie spopularyzowały się na przykład świetlówki kołowe FC6T9. Czyli o grubości T9, ale mniejszej średnicy niż nasze popularne rury 22W. Te kołówki FC6T9 mają moc 20W, chociaż raz widziałem gdzieś na amerykańskim Ebaju wersję także o mocy 15W.
Żarówki były stosowane w wielu przypadkach jako ogarniczniki pradu. To zawsze przydatna alternatywa jak akurat nie masz pod reką dławika - kiedyś stosowana jak widac masowo

Obecnie tylko Mixy produkuje się z żarowym ogranicznikiem pradu.
Kołówki FC6T9 Osram stosował w Circoluxach - szczególnie w pierwszych Circoluxach 25W z układem RC, ze względu na ich niskie napięcie zapłonu. Sylvania i inne firmy produkuja te kołówki, znakując je jako rury typu RS, podobnie jak znakowane sa rury 20W T12.