KaszeL napisał(a):LUMILUXDELUXE napisał(a):Czyli około 77-80 lm/W. Nie powala, ale też nie jest tak źle. Na pewno lepiej niż w wersjach standardowych 640 i 765. To kolejny dowód totalnej hipokryzji tych, którzy uchwalają dyrektywy.
Jaki dowód i jakiej hipokryzji? Trochę sobie kolego za dobrze policzyłeś. Zapomniałeś o stratach na dławiku, a te 80lm/W to jest tzw. initial lumens, czyli coś co daje rura przez pierwsze 500h pracy. Średni strumień przyjmowany do obliczeń to 3050lm. Dolicz 20% strat na starym dławiku (8W) i masz nagle sprawność systemu na poziomie 69lm/W. Teraz dla odmiany nowoczesne T8 dające z 36W 3350lm, pracujące na elektronice z mocą 32W i mocą systemu na poziomie 36W (tak, tak, tak działają stateczniki elektroniczne dla świetlówek T8). I nagle wychodzi sprawność systemu na poziomie 93lm/W. Niestety dedykowanej elektroniki dla rur T12 nie ma.
To jest blisko 25% różnica na samej sprawności. Nie mało. A gdzie różnica w trwałości? Gdzie tu widzisz hipokryzje? Abstrahując już od faktu, że dla T12 powinniśmy do porównania brać rurę /530 a nie /830 bo takie tak na prawdę były powszechnie zastępowane przez T8. Migracja wyglądała następująco T12 40W/530 -> T8 36W/830, T12 40W/640 > T8 36/840 itd. Dostawałeś nie tylko produkt który był wielokrotnie trwalszy, świecił lepiej ale także sporo jaśniej. Na prawdę nie ma co porównywać i w ogóle nie dziwie się, że T12 zostało zastąpione przez T8 i dalej na nowych instalacjach przez T5, gdzie masz sprawność systemu >100lm/W.Lampka napisał(a):Ponoć te świetlówki znakowane jako ALTO w USA to takie wyroby z podstawowej kategorii, jak u nas rury z najniższej klasy.
Po czym wnosisz lampka? Czyżby Philips tak je oznaczał? Czy naczytałeś się kolegów z amerykańskiego lightingu
trojmiejski napisał(a):T8 nawet na starych dławikach świecą jaśniej. Do tego luminofory stosowane w T8 mają dłuższy czas poświaty więc migotanie na starym dławiku jest mniej uciążliwe niż w przypadku T12.
LUMILUXDELUXE napisał(a):Natomiast co do tych stateczników, nigdy nie słyszałem, żeby obniżały one moc nominalną świetlówki. Nawet najlepsze mają straty rzędu 1-2 W (...)
jacekk napisał(a):A może powód jest prostszy? Mianowicie po co utrzymywać dwie linie produkcyjne?
LUMILUXDELUXE napisał(a):Tylko w barwach 640 i 765. Więc wystarczyłoby jedynie zrezygnować z technologii halofosforanowej i produkować je jako trójpasmowe (...) Przecież chodzi o kasę.
LUMILUXDELUXE napisał(a):Wydaje mi się, że to argument częściowo nietrafiony, bo T12 i tak są produkowane. Tylko w barwach 640 i 765.
trojmiejski napisał(a):Skoro w Pile i tak produkowano T12 8xx tyle, że na eksport, to rezygnując z produkcji 7xx i 6xx właśnie sobie sami życie by ułatwili, mieli by mniej rodzajów luminoforów do ogarnięcia.
Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości