Widziałem jak fajnie to świeci, naprawdę robi wrażenie. Żadnych kolorów nie ma. Gdybym miał to jakoś nazwać - szary pomarańczowy byłoby chyba najtrafniej.
Wracając do lamp łukowych - stosowane w Warszawie lampy pracowały przy napięciu wyładowania około 80V przy prądzie rzędu 7-8A (wartość na podstawie znalezionych parametrów jednego z oporników redukcyjnych), ale były zasilane z sieci 120V prądu stałego. Stosowano zatem regulowany opornik redukcyjny (widoczny w prospekcie reklamowym). Przy zasilaniu prądem stałym elektrody zużywają się nierównomiernie, ale łuk jest stabilniejszy. Praca z prądem przemiennym z kolei powodowała nierówne światło, hałas i zakłócenia pracy najnowszego wynalazku - radia.
Zatem warszawskie lampy małej mocy miały moc około pół kilowata, czyli przy sprawności 7lm/W dawały 3,5 tys lm. Mocniejsze (10kW) dawały 60 tys lm. Lampy te świeciły barwą białoniebieską z fioletowym akcentem - podobnie, jak łuk podczas spawania. Mogły dawać całkiem niezłe światło, z CRI na poziomie 70. Z racji na wielką jaskrawość stosowano mleczne klosze, doskonale widoczne na zdjęciach.
Stosowano także ciekawy mechanizm dosuwania wypalanej elektrody, wykorzystujący połączony równolegle z lampą elektromagnes:

Więcej informacji jest
tutaj.
A
tutaj jest ciekawe opracowanie techniczne i historyczne.
W Warszawie na pewno stosowano lampy zasilane prądem stałym, ale instalowano także lampy pracujące przy prądzie przemiennym - zamiast rezystora miały odpowiednio skonstruowany dławik, który razem ze stabilizacją prądu wyładowania służył do dosuwania wypalającej się w łuku elektrody. Ludzie narzekali na hałas oraz nierównomierność świecenia.
Lampy łukowe węglowe stosowano w projektorach lotniczych APM-90M - generator 17,5kW, 110V, lampa 80V 150A. Światłość 135 mln kandeli. Nie znam kąta świecenia, nie mogę przeliczyć na strumień w lumenach, ale z opisów wiemy, że strumień musiał być 6 razy słabszy niż z metalohalogena o mocy 2,5kW (taki zastosowano w
APP-90- PM, następcy APM90M. Prawdopodobnie było to ostatnie zastosowanie lamp łukowych. W wielu reflektorach z czasem usuwano lampę łukową i na jej miejsce instalowano żarówkę o odpowiedniej mocy - zarówno w latarniach ulicznych, jak i później w projektorach lotniskowych.
Lubię dobre światło.