qba napisał(a):Zdjęcie znalazłem na fb. Autorem jest Hank Walker, nie było podpisane jaka to ulica.
trojmiejski napisał(a):Oryginalne źródło zdjęcia jest tutaj, jest też drugie na którym widać więcej przestrzeni wokół, może to pomoże zidentyfikować lokalizację
Dzięki
Qba i
Trójmiejski za te informacje, podanie źródła i znalezienie szerszego kadru - może to coś da, choć łatwo nie będzie... Ot, goła arteria z tramwajem - w zasadzie nie widać żadnej zabudowy, coś w tle po prawej majaczy ledwo. widać natomiast po lewej od ciężarówki słup kratowy z parą pałąków trakcyjnych Siemensa i chyba lirowym wysięgnikiem. Czyli były tu dwie linie tramwajowe przecinające się, lub rozwidlające - to już jest jakiś punkt zaczepienia.
Oprawa, która od razu skojarzyła mi się z wyglądu, i o której pisałem, przypomina philipsowską Sorę, ale jest rodzimej produkcji. To oprawa sodowa z przedziału modeli 31302-30310, produkcji Braci Borkowskich:
I porównawczo, żeby nie cofać się stronę do tyłu - zdjęcie pastorałów z tajemniczymi, lecz podobnymi oprawami. Nie wiem jak z profilu wygląda Sora, ale te zdają się mieć identycznie jak wyrób Borkowskich ukośnie pochylone ścianki końcowe:
qba napisał(a):
Modele opraw 31302-31310 różniły się od tych z Marymonckiej i Wału Miedzeszyńskiego tym, że komorę osprzętu miały oddzielnie, w żeliwnej skrzynce montowanej niezależnie od oprawy. Na pastorałach ze zdjęcia nie ma żadnych skrzynek, co może potwierdzać przypuszczenia, że w tym wtórnym, kryzysowym użyciu obsadzone były żarówkami.
Tu dla porównania wersja z wbudowaną komora osprzętu, taka jak na wyżej wymienionych dwóch ulicach (modele 31312-31320):
Tutaj jeszcze potwierdzająco-porównawcze zbliżenie zdjęcia sprzed kilku stron:
Tutaj inny wyrób B-ci Borkowskich - naświetlacz sodowy, kształt bardzo podobny do oprawy Philipsa, podobnie szeroka i płytka, tylko kanty chyba ostrzejsze:
A tu naświetlacz rtęciowy - kształt zupełnie inny, dodatkowo zaopatrzony w klosz:
Tutaj rzecz o wspominanych lampach Philora:
A tu o osprzęcie do nich:
Ciekawe są adnotacje na rycinie z lampami, w dolnej części strony - był typ rtęciówek nadający się wyłącznie do pracy w pozycji poziomej, wyglądający jak znane nam, rzadkie tubularne LR-y, a rtęciówka o uniwersalnym kącie nachylenia kształt bańki miała jak typowa żarówka. W sumie ta tubularna jest w jakimś stopniu podobna do dzisiejszych MH - też z przezroczystą, tubularną bańką, i też taka wybredna co do kąta położenia (kolejna zbieżność - również wymaga wyłącznie poziomego). No i również białe światło dawała - trzecie podobieństwo
.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Tu jako ciekawostkę z tego katalogu jeszcze coś wkleję - podobny klosz miała oprawa
Świetlika, może to nawet identyczna? Przynajmniej na zapamiętanej przeze mnie symulacji z painta kształt zdawał się mieć identyczny, z takim płaskim stożkiem na spodzie: