Super, na takie artykuły czekam

Fajnie jest zobaczyć jak reklamowano w tamtych czasach kompakty.
Artykuł gdzie jest napisane "Poradnik firmy Osram" prezentuje nowe na tamten czas kompakty z trzonkiem E14 (obie z kodem daty produkcji wskazują na kwiecień 1992r), a w artykule jest tam też wzmianka o nowości jaką stanowiły wtedy 3-rurkowe wersje (wprowadzone do produkcji w 1991r). Co ciekawe, Philips wprowadził do produkcji swoje wersje modeli E14 i 3U później niż Osram, bo na początku 1993r (wersja 3U została wprowadzona jako odrębny model PLE/T w ofercie Philipsa, inaczej niż u Osrama).
Kolejny artykuł to też ciekawostka - pierwszy raz widzę kulistego Osrama w reflektorowej wersji. Może być to prototypowa wersja, gdyż nie spotkałem ich w żadnym katalogu, podobnie jak kulistych wersji z przezroczystym kloszem (reflektorową wersją kompaktów Osrama były znane Dulux EL Reflector ze stożkowym reflektorem). Możliwe jednak, że kuliste reflektorowe Osramy były wcześniej produkowane, jako kopia Philips SL*Reflector, potem zastąpione przez wersje ze stożkowym reflektorem. Philips również wprowadził reflektory do elektronicznych kompaktów nieco później, ale były one dostępne jako wymienny komponent. Kompakt Osrama 3U pokazany z lewej strony posiada kod daty wskazujący na 1991 rok, czyli początki produkcji tej wersji.
W kolejnej broszurze też widać, jak Osram reklamował nowość jaką była wersja 3U. Co ciekawe Philips produkował kompakty z długimi rurkami 2U aż do 2003r jako równoległe modele w ofercie. Osram technikę długich 2U stosował również, ale potem już tylko do tańszych wersji kompaktów.
Jeśli chodzi o ostatnią reklamę - Philipsa - to dokładnie to samo zdjęcie kolesia trzymającego rachunek było też wykorzystywane w grafice pudełek z polskich kompaktów PLE/C i SL*, tych produkowanych na rynek krajowy w latach 1994 - 1998. Zapewne ta reklama pochodzi z 1994 - 1995r, kiedy miały miejsce pierwsze akcje Philipsa mające na celu promowanie kompaktów (projekt PELP, powtarzany potem także w latach 1996, 1997 i 1998, w ramach którego SLki kosztowały nawet poniżej 20 PLN / szt).