Temat kasetonów reklamowych jest bardzo ciekawy i szeroki, podobnie jak różnych niszowych opraw, również dlatego, że tak naprawdę każdy taki kaseton jest oprawą oświetleniową wykonywaną pod zamówienie, tyle że informacyjną

Chociaż niektóre z nich świecą tak mocno, że przy okazji porządnie oświetlają otoczenie.
Pamiętam że zawsze odkąd zacząłem zwracać największą uwagę na oświetlenie wyładowcze, czyli od ponad 20 lat, często widywałem takie kasetony w różnym stanie działania rur w środku, a po grafice można było w miarę określić z jakich pochodziły lat. Nieraz kojarzyłem wielkie kasetony na kilkadziesiąt świetlówek, gdzie 90% rur świeciła katodami, a inne wcale (np. wielki kaseton banku BPH w Gliwicach, zlikwidowany w 2004r po kilku latach nie działania zawartości)
Obecnie w zasadzie 90% spotykanych kasetonów reklamowych wykonywanych jest w oparciu od LEDy, ten trend zacząłem zauważać najbardziej od około 2014r, choć już wcześniej widywałem ich LEDowe wersje (ciężko mi stwierdzić od kiedy LEDowe kasetony zaczęły się pojawiać). Spotykałem też update starych kasetonów do LED poprzez podświetlanie ich paskami wyklejanymi od środka (nieraz świetlówkowa zawartość zostawała, ale odłączona).
Był też okres, że dość popularne były kasetony bazujące na rurkach neonowych schowanych w środku, szczególnie w przypadku modułów złożonych z liter. Eliminowało to występujący na tamten czas problem ciemnych plam pomiędzy stosowanymi świetlówkami, które często były widoczne.
Również oświetlenie żarówkami było nieraz stosowane w kasetonach i to także w czasach stosunkowo współczesnych, nawet do dziś widuję takie kasetony jako nowe, gdzie w środku w normalne oprawki powkręcane są kopułki LED lub inne źródełka.
Jeśli chodzi o stosowany materiał, to przy produkcji - oprócz klasycznych profili aluminiowych składanych w format ramki - wykorzystuje się m.in. dibond, czyli warstwowe aluminium, mocowane na stelażu umieszczonym w środku. Niektóre kasetony wykonywane są też w prawie całości z plexi, tak jak klosze wielu opraw, a jeśli chodzi o ekspozycję danych, to oprócz standardowych modułów świecących jak zwykła oprawa, wykorzystuje się też podświetlenie światłowodowe (duże płaskie kasetony - panele), jak również podświetlenie z tzw. efektem halo, czyli tło oświetlone jest światłem pośrednim, a znaki (np. litery) są ciemne, widoczne na świecącym tle.