
Ja kupiłem sobie luksomierz - przyrząd o którym marzyłem od dawna, ale ceny (ponad 100 zł w Alledrogo) zniechęcały do zakupu. Miałem okazję kupić całkiem niezły luksomierz po atrakcyjnej cenie (używany sprawny).
Dokładnie to jest ten luksomierz z tej aukcji:
http://allegro.pl/item448236981_luksomierz.html
Jak widać, ta aukcja była nieco ryzykowna, bo sprzedawca ani nie napisał, ani nie pokazał, czy sprzęt jest sprawny, ale u mnie wygląda na sprawny, więc się udało.
Dane techniczne: http://www.ndn.neostrada.pl/katalog/lutron/str36.html (ja mam model LX-103).
Zauważyłem, że w ciemności miernik pokazuje 1lx dopiero w takim oświetleniu, w którym ludzkie oko widzi kolory. Ciemniej, to jeszcze widzę, ale pokazuje się już 0lx (pomiar z dokładnością do 1lx). Może ktoś wie, przy jakim natężeniu oświetlenia człowiek zaczyna widzieć kolory?
Byłem na dworze z luksomierzem, w cieniu pokazywał on 600-800lx, czasem więcej niż 1000lx (ciągle się zmieniało jak sie przemieszczałem, czasem), a w słońcu ponad 10000lx. Było to przed południem. Wieczorem w domu miałem w pokoju ok. 100lx, w kuchni (jedna żarówka 200W trzonkiem do góry bez klosza/osłony z dołu) pod lampą miałem 300-400lx (w zależności, na jakiej wysokości się trzyma luksomierz).
Eksperymenty z luksomierzem wykazały, że moje oczy w pewnym zakresie natężeń oświetlenia dokładnie dostosowują się do poziomu oświetlenia. Mimo, że na luksomierzu jest różnica (załóżmy, że na dworze w ciągu dnia 1000lx, a w domu wieczorem 400lx), to mam wrażenie, że w obu przypadkach natężenie światła jest podobne, może takie, że na dworze nieco więcej.
Co do danych technicznych modelu LX-105 nie rozumiem sensu możliwości wyboru rodzaju oświetlenia (dzienne, rtęciowe, żarowe, fluorescencyjne). Domyślam się, że chodzi o wybór charakterystyki widmowej lampy. Moim zdaniem czułość luksomierza na poszczególne długości fali w każdym luksomierzu powinna być podobna do czułości ludzkiego oka. Przy innej czułości pomiar byłby zafałszowany.