W gminie Dębno rozpoczęła się wymiana przestarzałych opraw oświetleniowych na energooszczędne i o mniejszej mocy. To już druga inicjatywa zmierzająca do oszczędności za energię. Pierwszą był przetarg na zakup energii elektrycznej.
Do końca tego roku pojawi się 991 sztuk nowych opraw oświetleniowych. Przestarzałe oprawy z lampami rtęciowymi o mocy 125 W, 250 W i 400 W oraz sodowymi starego typu o dużej mocy np. 150 W i 250 W zostaną zastąpione nowymi energooszczędnymi oprawami o mniejszej mocy 70 W i 100 W.
Są to energooszczędne źródła światła, które zapewniają jednocześnie dużą intensywność oświetlenia, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa osób i pojazdów poruszających się nocą na drogach. Nowe punkty oświetleniowe charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem, a przede wszystkim niskim kosztem konserwacji i eksploatacji.
Wraz z modernizacją opraw wymianie podlegają wszystkie zabezpieczenia słupowe na linii napowietrznej, zamontowane zostaną nowe, ocynkowane wysięgniki oraz przewody zasilające oprawy na linii napowietrznej.
Efekty realizacji modernizacji oświetlenia są już widoczne. Zmodernizowano już oświetlenie w Różańsku, Ostrowcu, Barnówku, Mostnie, Więcławiu, Dysznie, Dolsku, Suchlicy, Oborzanach i Sarbinowie. Oprawy są jednolite, co poprawia nie tylko estetykę, ale przede wszystkim zapewnia harmonijne oświetlenie dróg na terenie gminy. Podczas prac następują przerwy w dostawie energii. Zobacz harmonogram wyłączeń.
Zadanie realizowane jest w ramach programu „Poprawa jakości oświetlenia na terenie miasta i gminy Dębno”, którego finansowanie rozłożone zostało na okres 6 lat. - Jest to kosztowne przedsięwzięcie, które w dalszej przyszłości przyniesie spore oszczędności. To inwestycja, która będzie finansować się sama. Oznacza to, że wielkość uzyskanych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i konserwacji po modernizacji jest na tyle duża, że budżet gminy nie zostaje obciążony tą inwestycją – tłumaczy Wojciech Czepułkowski, Zastępca Burmistrza Dębna. Koszty modernizacji zostały podzielone i pokryte zostaną z uzyskanych oszczędności. Miesięczny koszt poprawy efektywności i jakości oświetlenia będzie kosztować gminę około 20 tys. złotych netto.
Ile gmina zaoszczędzi? Z przygotowanych prognoz przewidziano oszczędności mocy o blisko 49%. Przed modernizacją moc wynosiła około 281 kW, po zakończeniu przedsięwzięcia moc ma wynieść 141 kW. Zmniejszenie mocy z jednoczesnym zwiększeniem jakości oświetlenia wpłynie na uzyskanie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ok. 250 tysięcy złotych netto rocznie. Łącznie w ciągu 6 lat ma to być kwota blisko 1,5 mln złotych netto.
- Oszczędność energii elektrycznej jest dla naszej gminy bardzo ważna, dlatego po raz pierwszy zorganizowaliśmy przetarg na jej zakup. Korzystamy z tzw. wolnego rynku energii. W wyniku zmiany sprzedawcy nasza gmina w przyszłym roku ma zyskać oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych – mówi Wojciech Czepułkowski. Przy zwiększających się kosztach stałych, niedofinansowaniu zadań własnych przez rząd i zmniejszających się dochodach, samorządy zmuszone są do szukania oszczędności. - Jesteśmy gminą, która zdecydowała się szukać oszczędności również w tym zakresie. Zakup tańszej energii oraz przeprowadzenie modernizacji oświetlenia ulicznego w długofalowej perspektywie przyniesie gminie znaczne oszczędności - dodaje.
