Dziś miałem nieco więcej czasu, tak więc podzielę się z wami kilkoma fotkami zaległych nowości w mojej kolekcji. Tym razem najpierw będą zdjęcia, a potem będę gadał :>






To w zasadzie super świeżynka. Paczka z lampą przyszła dziś. Lampa wg. sprzedawcy z allegro jest nowa, i w zasadzie na taką wygląda. Jak niektóre wprawne oczy pewnie zauważyły, lampa posiada elektrodę zapłonową. Żaden z moich wcześniejszych metalohalogenków takiej nie posiada. Niestety ku mojemu zdziwieniu, lampa nie odpala bez układu zapłonowego. Co prawda między jedną z elektrod głównych a zapłonową tli się łuk, ale nie doprowadza to bynajmniej do startu lampy. Dowolny zapłonnik od lamp sodowych załatwia sprawę. Lampa odpala, rozgrzewa się, a następnie gaśnie. Niestety nie wiem dlaczego. Próbowałem na stateczniku 700W oraz 700W+400W. Rezultat jest taki sam, tylko w tym drugim przypadku lampa rozgrzewa się szybciej, i szybciej gaśnie. Być może wymaga innego rodzaju statecznika, niż te które posiadam. Na opakowaniu napisano, że potrzebuje statecznika ANSI M47. Jeśli ktoś będzie w stanie rozjaśnić tą kwestię, to będę wdzięczny. Lampę kupiłem na allegro za 65pln + przesyłka.







Kolejna nowinka w kolekcji na Bardzo wysokoprężna lampa rtęciowa Osram HBO 75W. Również kupiona na allegro, tym razem za 15pln. O tego typu lampach za dużo w stanie nie jestem powiedzieć. Wiem tylko, że pracują przy ciśnieniu około 75 atmosfer. Bardzo chętnie bym sobie odpalił tą mniejszą sztukę (mam w kolekcji jeszcze 500W), ale niestety nie posiadam do niej oprawki. Gdyby ktoś wiedział jakiego rodzaju trzonek ma ta lampa, to byłbym wdzięczny za informacje. Gdybym wiedział, co muszę kupić, może pójść łatwiej. O tym trzonku wiem tylko, że występuje przynajmniej w trzech rozmiarach. Odpowiedniku E40, taki ma przedstawiana nie downo lampa żarowa o mocy 3000W. Odpowiedniku E27, taki posiada ta lampa HBO, oraz kilka lamp do projektorów kinowych, które mam w ofercie. Oraz jeszcze mniejszej wersji, coś w okolicach trzonka E14.


Kolejna lampa, to bardzo ciekawa żarówka, używana w oświetleniu fotograficznym. Lampa nie dość, że ma bardzo ciekawy kształt bańki, to jeszcze jest pokryta na niebiesko. Ta wersja przeznaczona jest na rynek amerykański i może być zasilana napięciem 115-120V. Jak by tego było mało, żarnik jest bardzo mocno przeciążony, dlatego lampa ma żywotność tylko 6 godzin. Udało mi się to uchwycić na fotce. Tą żarówkę kupiłem również na allegro, razem z lampami spaleniowymi, które przedstawiałem kilka postów wcześniej. Kosztowała 25pln.





Kolejną lampą jaką wam dziś przedstawiam, to bardzo ciekawa rtęciówka reflektorowa. Jest to lampa aktyniczna, co w zasadzie oznacza ni mniej ni więcej tylko to, że poza promieniowaniem widzialnym świeci jeszcze w bliskim ultrafiolecie. Więcej o niej możecie przeczytać jak na lamptechu: http://www.lamptech.co.uk/Spec%20Sheets ... HPR125.htm Co ciekawe, lampa ma dość wysoką temperaturę barwy światła wynoszącą około 6000k. Niestety jako, że nie posiada luminoforu ma bardzo niski współczynnik oddawania kolorów CRI=16. Tak na prawdę ten ostatni parametr nie ma większego znaczenia, ponieważ nie jest to lampa, która została zaprojektowana do świecenia. Tego typu rtęciówki używa się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest bardzo dużo promieniowania UV-A gdzie zazwyczaj pracują w połączeniu z zewnętrznym filtrem ze szkła Wooda. Jak to świeci? Możecie zobaczyć poniżej. Niestety na tych fotkach aparat niezbyt poprawnie reprodukuje kolory. Faktycznie lampa świeci na biało niebieski kolor. Lampę kupiłem od naszego wspólnego kolegi z forum, Kuby.







Ufff... To by było na tyle, na tą chwilę. Mam jeszcze trochę wolnego czasu, dlatego zrobię dla was jeszcze kilka fotek lamp w akcji.