
Dlatego tez punkt gwiazdowy trafo po st. wtornej .podstacji energet, jest uziemiany ale przez dławik wiec nawet harmoniczne nie maja szans.Wszystkich w temacie zachecam do dyskusji
MRP200 napisał(a):Dlatego tez punkt gwiazdowy trafo po st. wtornej .podstacji energet, jest uziemiany ale przez dławik wiec nawet harmoniczne nie maja szans.Wszystkich w temacie zachecam do dyskusji
Ale tylko w sieci SN (6 i 15 kV), bo te sieci pracują z punktem neutralnym izolowanym, chociaż jest uziemiony przez odpowiednią impedancję. Jednak to uziemienia ma na celu ograniczenie przepięć przy doziemieniu, oraz łatwiejsze wykrywanie samego doziemienia.
Siec rozdzielcza nn 0,4kV pracuje ze skutecznie uziemionym punktem neutralnym. Pierwsze uziemienie jest zawsze przy samym transformatorze. Wyprowadzony z tego punktu przewód, to w/g obecnego nazewnictwa przewód PEN, dodatkowo uziemiany "po trasie" W powszechnie stosowanym w Polsce systemie TN, przewód neutralny N i ochronny PE są metalicznie połączone z puntem gwiazdowym transformatora. Przy zwarciu fazy z N lub PE daje to znaczy prąd zwarcia, ale też umożliwia spełnienie warunku dostatecznie szybkiego wyłączenia za pomocą zabezpieczeń nadprądowych i to przy najbardziej łagodnych warunkach.
bartek380V napisał(a): Pamietam tez z lekcji elektroenergetyki ze wazna jest odległosc od generatora przy zwarciu bo od tego podobno zaleza składowe zwarciowe pradu i jej parametry.
Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości