cieszyn napisał(a):A może świetlik nam rozświetli, jakie są zasady pracy w tych "ogródkach WN" ????

- tylko tak na życiowo, nie cytuj przepisów. MOże jakieś dobre praktyki? Czego nie wolno i co, jak się nie zastosuje? tego typu ciekawostki może da się tu opisać ???
np. co znaczy GPZ ??? może : Główny Punkt Zasilający ?
Dużo można mówić
Generalnie ze względu na bezpieczeństwo i może własne zdrowie chodzi się po stacji wtedy gdy to jest konieczne. W każdej chwili przecież może eksplodować odgromnik, przekładnik lub może wystąpić zwarcie którego włącznik nie wyłączy.
Poza tym natężenie pola elektromagnetycznego w pobliżu czynnego pola 110 kV jest tak duże, że na przykład stojąc na drabinie drewnianej (w odległości ok. 5m od czynnej 110tki) indukuje się na ciele człowieka napięcie i przy dotknięciu uziemienia przeskakuje przez palec wyczuwalna iskierka. Inny przypadek który usłyszałem do dyżurnego stacji, nad mostem szynowym 220kV zasilającym transformator 220/110 znajduje się OZPR. Na daszku indukuje się napięcie ok 200V względem słupa

Przy napięciu 220kV na stacji wyznaczone są strefy w których ludzie mogą przebywać przez określony czas, właśnie ze względu na natężenie pola.
Wszelkie prace wykonuje się na polecania pisemne, pogotowie albo dopuszczający zakłada uziemienia, wydziela miejsce pracy dla brygady, zakładane są specjalne tablice ostrzegawcze (Nie załączać, Uziemiono, Miejsce pracy).