Klasyczny układ zasilający składa się ze statecznika, kondensatora oraz lampy i jest używany do zasilania lamp rtęciowych oraz sodowych (i niektórych metalohalogenkowych) z mieszaniną Penninga.
Przy montażu należy połączyć zasilanie w ten sposób, by przewód fazowy (L) przechodził przez statecznik (oznaczony na powyższym schemacie jako ST) i wchodził do końcowego króćca oprawki lampy (LRF) , obudowa oprawki powinna być połączona z zerem. Kondensator C służy do kompensacji prądu. Moc statecznika powinna być dobrana do mocy lampy, kondensator dobiera się do mocy statecznika i rodzaju lampy. Kolejność wyprowadzeń statecznika i kondensatora przy typowych oprawach nie ma znaczenia.
Lampa sodowa wysokociśnieniowa (WLS, SON, VIALOX) jest zasilana z wykorzystaniem układu zapłonowego (tzw TUZ, od Tyrystorowy Układ Zapłonowy). Układ ten włącza się między statecznik a lampę zgodnie z poniższym schematem:
W ten sam sposób mozna zasilać lampy metalohalogenkowe:
Niekiedy stosuje się równoległy (nazywany czasem dwukońcówkowym) układ zapłonowy, włączany równolegle do lampy. Schemat wygląda tak:
Typowe układy generują na tyle wysokie napięcie, by uruchomić zarówno lampę sodową, jak i metalohalogenkową, zatem w większości przypadków lampa MH może być stosowana w oprawie sodowej o tej samej mocy. Modernizacja oprawy rtęciowej do lamp metalohalogenkowych polega na dołożeniu układu zapłonowego i zastosowaniu właściwego źródła światła. Kompleksowa przeróbka może polegać na wymianie statecznika na nowy, który charakteryzuje się innym prądem lampy. Ponieważ lampy rtęciowe pracują przy mniejszym prądzie, obsadzenie lampy sodowej lub MH o identycznej mocy w oprawie rtęciowej z doinstalowanym TUZem sprawia, że lampa nie będzie pracowała pełną mocą. Różnica nie jest jednak duża i wiele lamp sodowych i MH może pracować przy tak zwanym "prądzie rtęciowym".
Źródło schematów - katalog POLAMP.