andrzejlisek napisał(a):Przeczytałem ten tekst:
http://www.olek.waw.pl/kalkulator-iskra-111/Ciekawe, czy jak się potrząśnie kalkulatorem podczas pracy, to czy istnieje ryzyko błędu w obliczeniach z powodu zmiany danych w pamięci akustycznej, czyli bardzo wrażliwej na wstrząsy i drgania.
Poza tym, kalkulator mający 12 cyfr to też rzadko się zdarza również współcześnie (najczęściej jest 8 lub 10 cyfr).
Impulsy akustyczne przemieszczają się na drugi koniec drutu gdzie są zamieniane z powrotem, za pomocą innego przetwornika, na sygnał elektryczny. Sygnał elektryczny wraca na początek drutu gdzie ponownie zamieniany jest w przetworniku na sygnał akustyczny i wprowadzany do drutu
Potrząsanie kalkulatorem mogłoby mieć wpływ na zmianę danych, gdyby medium trzymające dane w pamięci miało jaką taką masę, której bezwładność dała by znać o sobie w momencie wstrząsania urządzeniem. Jednak mamy tu do czynienia z falą dźwiękową biegnącą wzdłuż drutu, więc nie widzę szans, aby fala dźwiękowa, której masa jest, hm, niemierzalna chyba, doznała zmiany swoich parametrów. Co innego, gdyby tym kalkulatorem udało się komuś poruszyć z prędkością porównywalną do prędkością fali dźwiękowej - być może wtedy by to miało jakiś wpływ na rozstrojenie jednostek pamięci (na zasadzie np. efektu Dopplera).
POdobnie mogłoby dość do zmiany zawartości pamięci, gdyby się dało jakoś zmienić długość owego drutu - więc tu bardziej może by negatywny wpływ miała zmiana temperatury bo wtedy mogłoby dojść do zjawiska rozszerzalności cieplnej owego drutu.