matit1 napisał(a):Beton napisał(a): Poza tym na stateczniku elektronicznym pracują całkiem przyjemnie.
To tylko pamiętaj, że ten statecznik prędzej czy później może się zbuntować, bo elektroniczne nie lubią T12
Wydaje mi się, że miałeś do czynienia z kiepskimi statecznikami elektronicznymi lub słabymi rurami... Elektronika tak samo "lubi" T12 jak i T8 - nigdy nie spotkałem potwierdzenia tego, co napisałeś. Faktem jest, że rury T12 mają nieco niższe napięcie zapłonu, co może robić różnice pod względem jakości i sposobu zapłonu (np. w układach z zapłonem na ciepło), ale nie są to różnice, które mają znaczący wpływ na działanie całości.
Co do marek eksportowych, to zarówno Razno, jak i Oreol były markami eksportowymi. Za dawnych lat istniało coś takiego jak wymiana handlowa i często ZSRR dosyłał własne świetlówki jako uzupełnienie produkcji w innych krajach, będących pod wpływem bloku wschodniego. W różnych krajach, rodzime firmy rozprowadzały te świetlówki. Raz widziałem nawet karton z radzieckich rur Razno, gdzie na nalepce widniała informacja, że były to świetlówki produkowane dla węgierskiego Tungsrama (był to eksport na rynek węgierski). Tamte rury miały napisy z marką Razno, ale u nas pojawiały się także rury opisane jako "LF", także sowieckiej produkcji, więc z tym było różnie. Nie rozumiem zbytnio, po co ta różnorodność marek (Razno / Oreol), ale we wszystkich krajach obie te marki występowały. U nas też. Pod koniec lat 80-tych na naszym rynku zaczęły się też pojawiać inne marki rosyjskie - Lisma, Svetex, Alinex... To już były z pewnością marki uniwersalne, nie eksportowe. Razno istniało aż do 1990 - 1991 roku, do czasu jak upadł ZSRR i rury pod tą marką pojawiały się jeszcze na początku lat 90-tych, jak te innych rosyjskich marek.
Jako ciekawostkę dodam, że do 1977 roku na polskim rynku nie było jeszcze ani marki Razno, ani Oreol - do tamtego czasu wszystkie radzieckie rury opisywano tylko mocą, barwą i datą produkcji - bez określonej marki, jak na tych zdjęciach, które wstawił Beton. Razno to twór końca lat 70-tych, a rury te były dostępne przez kolejną dekadę.