przez MRP200 » 6 maja 2010, 22:22
To, czy wyłącznik różnicowo-prądowy jest podstawowym, czy tylko uzupełniającym środkiem ochrony przeciwporażeniowej miałem na myśli warunek dostatecznie szybkiego wyłączenia, bo w tym celu się je stosuje.
Oczywiście ochrona podstawowa, to tak jak napisał kolega Michał: izolacja robocza, odpowiednie przegrody, a także bardzo niskie napięcie bezpieczne.
Ale połączenia wyrównawcze, z definicji, to metaliczne połączenie dwóch lub więcej części przewodzących dostępnych celem niedopuszczenia do pojawienia się niebezpiecznej różnicy potencjałów. Wspomniane połączenia najczęściej podłącza się do wspólnej szyny uziemiającej, ale mogą być również połączenia nieuziemione. Tyle, że dotyczy to zasadniczo obiektów i urządzeń stacjonarnych. Najczęściej stosuje się je w łazienkach, kotłowniach itp. pomieszczeniach. Nie wyobrażam sobie jednak, aby robić dodatkowe połączenie wyrównawcze pomiędzy np. lodówka a mikrofalą, chyba, że ktoś jest naprawdę przewrażliwiony.
Z kolei przy sprawdzaniu ochrony przeciwporażeniowej w typowym obiekcie, obowiązkowym jest sprawdzenie poprawności podłączenia bolców ochronnych gniazd wtykowych (największa ilość) oraz obudów innych urządzeń do przewodu PE, co jest jednoznaczne ze sprawdzeniem ciągłości przewodów ochronnych. W sieci TN, najlepiej wykonać to przez pomiar impedancji pętli zwarcia.